Русия днес гласува за президент. Според предварителните проучвания изненада не се очаква – силният човек в страната Владимир Путин ще се завърне в Кремъл за рекорден трети път. Той вече изкара два
мандата в началото на XX век, когато наследи на поста Борис Елцин. Този път Путин ще поеме поста от Димитрий Медведев.
Изборният ден се очертава маратонски. Предвид големината на Руската федерация той ще продължи 21 часа. И малко статистика: малко над 109,95 млн. граждани ще имат право да упражнят своя глас.
По-голямата част от тях – 108,14 млн. живеят в страната, а останалите се намират в чужбина. Приготвени са 111 072 000 бюлетини. За гласуване в чужбина са изпратени 1,3 млн. На територията на Русия
ще бъдат отворени над 94 000 изборни секции. За избирателите, които нямат регистрация по местожителство на територията на Руската федерация, извън пределите й ще работят 995 секции.
Очаква се вотът да бъде съпроводен с множество протести от страна на опозицията. Те отчитат факта, че политическата картина в страната се е променила в сравнение с предишните два вота съответно
през 2000 и 2008 г., отчита АФП.
"Аз избирам една нова Русия. Всички това е просто началото“. Това заяви кандидатът за президент Михаил Прохоров, който даде гласа си в един от градовете в Сибирския край. Въпреки всичко обаче се очаква Путин да спечели на първи тур със 60 на сто от гласовете. На второ място социологическите агенции нареждат Геннадий Зюганов, който се очаква да спечели 15% от гласовете. Прохоров и популистът Владимир Жириновски се очаква да се борят за четвъртото мястото. Последен прогнозите нареждат Сергей Миронов.
За да спечелил който и да било от кандидатите, той трябва да спечели повече от 50% от гласовете на първи тур. Ако това не се случи, изборите ще имат и втори тур. На него ще се явят двамата, които са спечели най-много гласове. За евентуална дата на втория тур е насрочен 25 март, посочва агенция Trend.
Независимите наблюдатели на изборите вече са отчели над 1000 оплаквания из цялата страна. Те са свързани със съмнителни регистрации за вота, неработещи уеб камери и автобуси, които превозват хора, чийто глас е ясно къде ще отиде. Истинноста на всички оплаквания е трудно да бъде определена. Въпреки това те вероятно ще подсилят още повече съмненията на опозицията в истинноста на вота.
В статия, посветена на изборите в Русия, електронното издание Philadelphia Inquirer поставя въпроса дали Путин може да се промени и каква ще бъде съдбата на опозицията след изборите. Дали той ще успее да се справи с недоволните от управлението му? Дали младите хора ще се огънат под натиска? Ще признае ли новият-стар държавен глава, че страната има нужда от реформи, както в политическата, така и в икономическата сфера.