Русия няма да печата пари заради дефицита

24.09.2016 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Това написа премиерът на Русия Дмитрий Медведев в статия, публикувана във вестник "Росийская газета"
Русия няма да печата пари заради дефицита
Снимка: БГНЕС

Русия няма да започне да печата пари, за да подпомага икономическия си растеж и няма да позволи популизмът да диктува какъв да е бюджетът.

Това написа премиерът на Русия Дмитрий Медведев в статия, публикувана във вестник "Росийская газета", предаде Ройтерс. 

ТАСС отбелязва, че статията е писана за списание "Въпроси на икономиката" (Вопросы экономики). 

В първата важна публикация за икономическата политика на правителството, която излиза след парламентарните избори, затвърдили властта на президента Владимир Путин, премиерът обещава кабинетът да спазва бюджетна дисциплина, но така, че да се мисли за социалните нужди и сигурността. 

Не можем да позволим популизъм . . . особено в бюджета, подчертава Медведев. 

Икономически съветници, близки до Кремъл, призоваха правителството да увеличи разходите, за да помогне на икономиката да излезе от рецесия. Няма да поемем по този път - да пуснем печатарските преси и да дебалансираме икономиката, защото това са мерки с катастрофални последици, пише руският премиер. 

Ако в бюджета няма достатъчно пари, няма да ги печатаме, за да покриваме недостигащите ни доходи. Всички разбират, че емитирането на необезпечени пари е просто производство на хартия, което ще пришпори инфлацията, ще обезцени доходите на хората, заплатите, пенсиите, се казва в статията.

Бюджетният дефицит за 2016 г., първоначално прогнозиран да е в размер на 3 процента от БВП, сега се очаква да се увеличи до 3,2 на сто. Министерството на финансите иска да го намали с един процентен пункт през следващите години. Няма основания да се очаква, че проблемите на икономическото развитие ще се решават главно за сметка на държавните средства, пише Медведев. 

Приоритетите на правителството са сигурност, инвестиране в човешкия капитал, помощ за най-уязвимите сегменти на населението и инфраструктурата. Структурата на бюджета трябва да отразява това, казва руският министър-председател.

Той посочва, че въпреки геополитическите условия Русия ще върви към все по-голямо икономическо отваряне и нарича "неприемливи" призивите за връщане към строгото регулиране на икономиката, към образците на централизирано планиране. 

Именно строгостта на съветския модел доведе до неговия крах в условията на съвременното (постиндустриалното) общество, пише руският премиер. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...