Русия отбелязва тихо и без блясък 100 г. от Октомврийската революция

07.11.2017 | 13:45
по статията работи: econ.bg
30% от руснаците се страхуват от преврат, сочи изследване
Русия отбелязва тихо и без блясък 100 г. от Октомврийската революция
Снимка: БГНЕС

На Червения площад сутринта се проведе военен парад, но под формата на възстановка с униформи от парада през 1941 г. по времето на битката за Москва, в разгара на Втората световна война.

Русия отбелязва днес без блясък и големи тържества 100 години от Великата октомврийска революция, което е едно от най-големите политически "земетресения" на 20 век, тъй като Кремъл не иска да прославя смяна на властта със сила, съобщават световните медии. Годишнините на революцията бяха чествани много тържествено през съветската епоха, с голям парад на Червения площад на 7 ноември. Но днес официалната програма е твърде скромна, с изложби и колоквиуми на специалисти. На Червения площад сутринта се проведе военен парад, но под формата на възстановка с униформи от парада през 1941 г. по времето на битката за Москва, в разгара на Втората световна война.

Малкото празнични прояви с участието на обществеността трябва да дадат възможност на властите да акцентират върху националното единство и помирение, като избягват противоречивите теми. "Защо да честваме това събитие", подхвърли пред журналисти през октомври говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Комунистическата партия на Руската федерация (КПРФ), която е най-голямата опозиционна сила в руския парламент, предвижда митинг пред статуя на Карл Маркс недалеч от Кремъл, но там едва ли ще се съберат повече от няколко хиляди души, посочва АФП. Манифестация, разрешена от властите, насрочи и лявото националистическо движение "Другата Русия" начело с писателя Едуард Лимонов. Двайсетина негови привърженици бяха арестувани вчера от полицията в Санкт Петербург. Президентът Владимир Путин досега отклоняваше участие в събитията за стогодишнината, включително светлинен 3D-спектакъл през уикенда, прожектиран на фасадата на Зимния дворец в родния му град, Санкт Петербург. 

Путин участва в откриването на нова черква в Москва, което нарече дълбоко символично, тъй като след идването на власт на комунистите през 1917 г. клирът е бил унищожен, а вярващите - преследвани. 

Превратът, който болшевиките извършват в Русия точно преди 100 години и по-късно наричат "революция", е възможен и днес според близо 30% от руснаците. Самата революция те оценяват като велико събитие в историята на човечеството. В същото време анализът на това какво помнят от историята и как разбират механизма зад случилото се показва, че населението има само повърхностни и разпокъсани познания, а между академичното изучаване на историята и масовото образование зее пропаст. Това сочат данни от социологически проучвания през последните месеци, включващи и отношение към конкретни личности от събитията от 1917 г. Запитани дали в днешна Русия може да се повтори случилото се преди век, 7% отговарят с "определено да", 21% с "по-скоро да", но все пак доминиращото мнозинство избира "по-скоро не" (38%) и "определено не" (21%).

Руското общество така и не е изработило единна или доминираща позиция към революцията - отношението е противоречиво и включва както устойчиви конструкции от съветската пропаганда, така и критични елементи от годините на перестройката, смята Алексей Левинсон, ръководител на социално-културните изследвания на "Левада център". Това са вътрешно противоречиви и трудно обясними с формална логика, но съществуващи редом, позиции.

От една страна, руснаците продължават да смятат събитията от края на октомври 1917 г. за най-великото събитие на 20 век, а от друга, се съгласяват, че то е нанесло огромни щети на основните национални интереси на страната. От трета страна, те продължават да смятат, че превратът е бил неизбежен и така болшевиките се възприемат като по-малкото зло, защото ако не са били те, други - и вероятно още по-зловещи - сили са щели да завземат властта.

Допитването на "Левада център" от март 2017 г. показва, че за 44% "трябва да се знае повече за този период, за да не се повтарят грешките на миналото". Но за 34% "трябва да се продължава напред и да не се рови какво е станало през 1917 г.", а за още 20% "изучаването на миналото не вреди, но в сегашната ситуация това не отговаря на потребностите на времето". За 48% превратът на болшевиките е бил неизбежен, докато за 32% случилото се е можело да бъде избегнато. За по-малко от година делът на първата група намалява (53% през април 2016 г.) и силно се увеличава (от 15% на 21%) този на отговорилите с "не мога да преценя".

Един век след преврата на болшевиките той може да се повтори, смятат почти 30% от руснаците. През последните 20 години допитването на "Левада център" показва, че неизменно около 48-50% казват, че революцията е изиграла положителна роля в историята на Русия. Променя се само категоричността в тази позиция - групата, отговаряща с "много положителна роля", намалява от 19% на 10%, а тази на "по-скоро положителна" расте от 28% до 38%.

Същото е в противоположния лагер - "по-скоро отрицателна роля" са посочвали 21% през 1996г. и 25% сега, а безспорно осъждащите преврата и последвалите събития са намалели от 12% на 6%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....