Ръстът на туристите, идващи от държавите в Европейския съюз (ЕС), е надхвърлил 50%. От общо 4,450 хил. почивали през юни месец в България повече от 2,400 са били от страните-членки. Това потвърди зам.-министърът на икономиката с ресор „Туризъм“ Бранимир Ботев в ефира на БНТ.
„Ако съвсем до скоро ние бяхме упреквани, че сме заложници на руския и украинския пазар и, видите ли сега, кризата в Украйна и в Крим ще доведе до рязък спад , ще ви кажа, че устойчивият тренд за последните няколко тримесечия показва, че всъщност генериращият пазар, основният – над 50 %, е от страните-членки на ЕС“, коментира той.
Ботев подчерта, че това лято сме успели да обърнем тренда, като за сметка на по-малкото туристи, идващи от Русия и Украйна, тези от съюза са нараснали значително. По неговите думи именно благодарение на това независимо от лошите климатични условия и продължаващата криза в Украйна все пак има ръст на туризма, макар и по-слаб.
“Очакванията бяха при тази най-дъждовна година (от близо 80 години) за България, при тези лоши климатични условия, резултатите да са по-слаби”, коментира експертът. Ботев посочи, че според статистиката до края на юли има отчетено увеличение от 6,7% в сектора.
“По данни на БНБ за приноса на туризма за БВП и текущата сметка на платежния баланс на страната ние имаме ръст и в парично измерение. До юни туризмът е внесъл над 1, 074 милиарда евро”, допълни още зам.-министърът.
Той допълни още, че спад е регистриран единствено от две от десетте основни дестинации, от които пристигат летовници у нас. Това са Великобритания и Украйна. Бранимир Ботев обаче посочи, че очакваното намаление на украинските туристи в рамките на 30-40% е било ограничено само до 4%.