Индустрията продължава да изживява бърз растеж, като се предвижда от анализаторите данните за цялата 2004г. да отбележат връх в развитието й. Най-големи приходи са спечелили Самсунг, които са увеличили пазарния си дял от 10.5% до 14.4% през второто тримесечие. Пазарният дял на лидера Нокиа пък падна от 36% на 28.9%. Анализаторите очакват тази година на бъдат продадени 670 милиона апарата. Общо 157 милиона апарата са изпратени през второто тримесечие, което е ръст от 38% в сравнение с миналата година. Това е малко по-малко от нивото на първото тримесечие, когато увеличението беше 42%.
Четири от шестте най-големи производители в света увеличиха продажбите си с повече от 50% през второто тримесечие, главно в развиващите се пазари. Моторола, вторият по големина производител на апарати в света, увеличи производството си с 53% а пазарният й дял се покачи на 15.4% от ниво 13.9%. SEMC и LG също увеличиха пазарните си дялове, въпреки че немският Сименс отбеляза спад от 7.1% на 6.6%. Значителни намаления в цените с сектора на мобилните телефони взе своята жертва – Нокиа обяви 5-процентов спад в продажбите си за второто тримесечие. Според анализаторите финландската компания е изчистила около 3 милиона излишни апарати през първото тримесечие и е започнала да стабилизира бизнеса си.
"Растежът през второто тримесечие продължава със здравословен темп благодарение на подмяната на апарати в развитите пазари и енергичният наплив на абонати от развиващите се страни, особено Централна и Латинска Америка", заяви анализатора Нийл Моустън. Той коригира прогнозите си за годишните пратки от 586 на 670 милиона, но предупреди, че недостига на компоненти може да намали продажбите през последното тримесечие./BBC