Продажбите на предишно притежавани жилища в САЩ отбелязаха през ноември изненадващо повишение за трети пореден месец, достигайки най-високо ниво от близо 10 години насам, тъй като купувачите се втурнаха да пазаруват, възползвайки се от все още ниските ипотечни лихви на фона на очакванията за по-нататъшното им нарастване.
Продажбите на съществуващи (стари) жилища в САЩ се повишиха през ноември с 0,7% спрямо октомври, достигайки 5,61 млн. жилища на годишна база (най-високо ниво от февруари 2007-а година), показват данни на Асоциацията на търговците на недвижими имоти (NAR). Данните за предходния месец претърпяха лека низходяща ревизия до 5,57 млн. жилища от предишна оценка на NAR за 5,60 млн. броя. На годишна база продажбите на налични жилища през ноември нараснаха с цели 15,4% спрямо октомври 2015-а година.
Тези данни са от голяма важност за състоянието на жилищния пазар, тъй като формират около 90% от общите продажби на жилища, включващи и новопостроените домове.
В същото време средните жилищни продажни цени скочиха с 6,8% на годишна база до 234 900 долара, отбелязвайки растеж за 57-и пореден месец.
Трябва обаче да се има предвид, че ако се запази тенденцията на растящи цени, затегнати жилищни запаси и неотдавнашния скок на ипотечните лихви, всичко това може да се отрази негативно на жилищния пазар през следващата година.
След президентските избори, които бяха проведени на 8-и ноември и спечелени от Доналд Тръмп, 30-годишната жилищна ипотечна лихва нарасна с около 60 базисни пункта до средно ниво от 4,16% - най-висока лихва от октомври 2014-а година, според данни на държавно спонсорираната компания Фреди Мак. Ипотечните лихви вероятно ще продължават да нарастват и в бъдеще след решението на Фед да повиши федералната фондова лихва с четвърт процент до диапазон между 0,5% и 0,75% и след сигналите от страна на американските централни банкери за възможно трикратно вдигане на лихвената ставка през 2017-а година.