37% от участниците в проучване за нагласите на българите да се установят в чужбина биха заминали, съобщава БТА. Проучването е изготвено в рамките на проект на КТ „Подкрепа“, озаглавен „Подкрепа за достоен труд“. Резултатите пък бяха представени днес на конференция за мобилността в рамките на Европейския съюз (ЕС) като фактор, който повишава адаптивността на работната сила.
По проекта са направени две проучвания - през 2011 и 2012 година, сред 1273 души - 52% мъже и 48% - жени. По-малко от половината от запитаните са висшисти, а 38% имат средно специално образование. Интересен и притеснителен факт е, че миналата година желаещите да напуснат са били много по-малко - 33 на сто от анкетираните.
Над 60% от тези, които емигрират, не биха се върнали в България. Само една трета са заявили, че заминаването им ще е временно. Изненадващото е, че въпреки кризата, най-желана дестинация остава южната ни съседка Гърция - от 34% от хората, следвана от Великобритания с 32%, Германия – с 24% и Испания – с 20%.
36% са отговорили, че категорично са против емиграцията. 20% от анкетираните търсят алтернативни възможности за справяне с последиците от кризата, а 26% биха заминали на работа в европейска държава.
Общата рамка на причините е съвсем ясна – ниските доходи у нас, както и безработицата, обобщава професор Теменужка Ракаджийска от БАН.
"От 2009 г. високата безработица до 2012 г. два пъти се качва. 2009-2011 заетостта спада с 9 процента. По качество на живот страната заема 57-о място.
Разбира се, ниското заплащане продължава да е една от основните причини за изтичане на мозъци. Казват, че България може да достигне доходите на Португалия. Това са най-ниските в еврозоната, ако
постигне устойчив ръст на производителността от 4,5 процента годишно до 2040 година", обясни тя.
Напускането на страната обаче е свързано с много рискове и поражда немалко страхове. На първо място сред тях са възможните измами от трудовите посредници, както и опасенията, че договорките с
работодателите ще са фалшиви и няма да се следват.
Според данните на различни източници, между 1,2 и 1,6 милиона българи живеят извън границите на страната. Най-често България напускат квалифицирани кадри, които обаче работят нискоквалифициран труд. Годишно за последните три изминали години, те внасят доход в страната ни като трансфери на близките в размер между 700 и 800 милиона евро.
Все пак българите са малка част от целия трудов миграционен поток в ЕС и заемат само 4% от него.