Доклад за Международната стратегия за контрол на наркотиците за 2012 година на Държавния департамент на САЩ посочва, че организираните престъпни групи, действащи в България, са увеличили своето влияние и участие в международната търговия с дрога, информира агенция „Фокус“. Отбелязва се, че България е транзитна страна за трафика на хероин и същевременно незначителен производител на незаконни синтетични наркотици. Пристанищата на Черно море пък продължават да бъдат ключови за вноса на кокаин от Южна Америка до Европа и хероин от Турция и Иран за Европа.
Престъпните групи са добре организирани и финансирани и намират своето трайно установяване в българското общество. Въпреки всичко единственият наркотик, отглеждан в България, е канабисът – и то главно за вътрешна консумация, посочва БГНЕС, позовавайки се на доклада. Страната е източник и на някои синтетични наркотици, макар че производството им е намаляло в последно време.
Борбата с увеличаващите се т.нар. „дизайнерски“ наркотици е по-ефективна поради законите, приети през юни 2011 година. По силата им Министерският съвет (МС) може да променя списъка с контролирани субстанции и до момента в него са добавени 40 различни субстанции.
Учреденият криминален съд, чиято цел е да разглежда свързани с организираната престъпност дела, също има своя принос в борбата срещу наркотрафика. От помощ са и извършените в митниците реформи, които слагат акцент върху проверките за контрабанда с подлежащи на данъчно облагане стоки.
Докладът споменава и затварянето от страна на Министерството на вътрешните работи (МВР) на осем лаборатории, произвеждащи синтетична дрога. Отбелязани са и международните акции, в които ГДБОП е участвала – залавянето на 469 килограма кокаин във Франция и 290 килограма кокаин в Гърция.
Същевременно се наблюдава слаб растеж на заловения от МВР хероин и по-сериозно увеличение на конфискуваната марихуана. От януари до ноември месец 2011 година са заловени 129 килограма хероин, 4,6 килограма кокаин, 228 килограма амфетамини, 6506 таблетки екстази, 173 килограма марихуана, над един тон изсушен канабис и близо 5 тона зелен канабис.
Според доклада 300 хиляди души в страната могат да бъдат определени като наркозависими, а една десета от тях са пристрастени към хероин. Тревата е най-разпространеният наркотик и близо един на всеки пет подрастващи е употребявал марихуана.
Корупцията в полицейските, митническите и съдебните органи поражда масово обществено недоверие въпреки предприетите реформи. Департаментът набляга на нуждата от засилена борба с корупцията и повторното въвеждане на законодателство за конфискуване на незаконно придобитото имущество. Новосъздаденият специализиран съд за организираната престъпност е евентуалният ефективен способ за изчистване на административните проблеми, но не последно място са нужни и допълнителни усилия от страна на митническите органи. Само така ще се гарантира, че борбата с наркотрафика ще остане приоритет, завършва докладът.