Висши представители на американската администрация отново посочиха, че Китай трябва да намали бариерите пред чуждестранните бизнеси, предаде Reuters. Според тях сложната регулаторна рамка в страната създава тревоги на международните пазари и влошава бизнес средата на глобално равнище.
Бизнес доверието на чуждестранните компании спадна в резултат на поредица от разследвания от страна на правителството, насочени към международни компании, както и заради въвеждането на закона за националната сигурност, който ограничава правото на фирмите да използват чуждестранна технология. Освен това бизнес групи от САЩ протестират и срещу местните регулации, които фаворизират местни производители за сметка на чуждестранните такива.
„Тревогите относно бизнес климата в Китай нараснаха значително през последните години, тъй като външните компании са изправени пред по-сложна регулаторна среда и понякога изобщо си задават въпроса дали са добре дошли в Китай“, коментира министърът на финансите на Съединените щати Джак Лю по време на свое изказване пред китайски и американски бизнеси и правителствени служители.
„Нашите две правителства имат отговорността да създадат условия, подпомагащи осъществяването и увеличаването на инвестициите, търговията и търговското партньорство“, допълни още Лю. „Това означава да се въведат политики, които насърчават здравословната конкуренция, подпомагат възможността за предвиждане и внасят прозрачност в процеса на изковаване на закони и регулации, защитаващи правото на интелектуална собственост и елиминиращи дискриминационните бариери пред инвестициите. Тези политики са от огромно значение, тъй като Китай се стреми да увеличи икономическия си прогрес през идните десетилетия“, посочи той.