След повече от 41 години мълчание, Министерството на финансите на САЩ публикува разбивка на американския дълг, притежаван от Саудитска Арабия, предаде Bloomberg. Според данните на ведомството към тази година най-големият петролен износител в света държи държавни ценни книжа (ДЦК) на САЩ на стойност 116,8 милиарда долара спрямо 82,7 милиарда долара две години по-рано. Така Саудитска Арабия влиза в челните 12 страни според количеството дълг на щатите. Класацията е оглавявана от Китай и Япония, които притежават облигации на стойност съответно 1,2 и 1,1 трилиона долара.
Министерството на финансите на САЩ засекрети информацията за притежаваните ДЦК от Саудитска Арабия още през 1974 г., след като износителите на петрол наложиха ембарго над износа на суровината за щатите. Въпросът с размера на дълга, притежаван от Саудитска Арабия, стана особено важен в контекста на кризата в страната, която страда от спада на цената на петрола през последната година и половина.
„Това е изключително важна информация“, коментира директорът в отделението за стратегии в нюйоркския офис най-голямата японска банка Mitsubishi UFJ Джон Херман. „Досега отношението към дълга, притежаван от Саудитска Арабия, изглеждаше като джентълменско споразумение с тях тя да не бъде разкривана. Те са съюзник. Като скрием притежаваните от тях ДЦК ще ги задържим като такъв. Но е важно да знаем точно колко дълг притежава Саудитска Арабия, както и способността ни да го следим, както те следят нашите финанси“, допълни експертът.
През 2015 г. Саудитска Арабия похарчи 16% от международните си резерви, за да запълни най-тежката дупка в правителствения си бюджет за последния четвърт век, сочат данните на централната банка на страната. Същевременно оповестяването на размера на американския дълг, притежаван от държавата, показва, че той възлиза на окоо 20% от всички нейни резерви от международна валута, които се оценяват на 587 милиарда долара.