Администрацията на президента Доналд Тръмп тихомълком дава нов тласък на инициатива за нов политико-отбранителен съюз от 6 сунитски арабски държави в опит да ограничи експанзията на Иран в района, съобщи "Ройтерс" като се позовава на американски и арабски официални лица.
Вече има планове за обсъждане на Близкоизточния стратегически съюз (Middle East Strategic Alliance или MESA) на среща на върха на 12-13 октомври във Вашингтон, допълват няколко от източниците на агенцията. От Белия дом потвърждават, че работят от няколко месеца по концепция за алианс с "нашите регионални партньори".
В дискусиите за евентуалната структура, която някои наричат "арабско НАТО", участват 6 държави от Персийския залив, Египет и Йордания. Не е ясно как ще станат съюзници Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства с Катар, с когото от 13 месеца са в остър конфликт заради обвинения, че емирството подкрепя тероризма.
В Катар обаче е най-голямата военновъздушна база на САЩ в района, а както говорител на Съвета за национална сигурност към президента Тръмп, така и официални източници от Риад и Абу Даби казват, че спорът няма да е проблем за създаването на съюза.
Засега не е ясно и как MESA би контрирал Иран, но Вашингтон и сунитските му съюзници имат интереси в конфликтите в Сирия и Йемен, както и да бъде гарантирано свободното движение на петролни танкери през Персийския залив. Преди дни ирански висши служители заплашиха, че когато през септември и ноември влязат в сила възстановените американски санкции срещу страната, преминаването през Ормузкия проток повече няма да е сигурно.
Според четирима от източниците на "Ройтерс" САЩ искат задълбочено сътрудничество между осемте страни в противоракетната отбрана, обучението на армиите, борба с тероризма и други инициативи за подсилване на икономическите и дипломатически връзки в района.
Инициативата е от миналия май. Тя дойде от Саудитска Арабия преди визитата на Тръмп, на която той обяви огромна оръжейна поръчка. В т.нар. Декларация от Рияд се обявяваше намерение за създаване на MESA до края на 2017 г. с акцент върху борбата с тероризма и пиратството и защитата на морските трасета. Тогава местните медии твърдяха, че интерес към плана проявяват държави от предвождата от Саудитска Арабия организация Ислямска военна коалиция за борба с тероризма.
Техните лидери обещаха да се борят с тероризма във всичките му форми и прояви, да изкоренят подстрекаващите го идеологии и да пресушат източниците им на финансиране. Те приветстваха и създаването в саудитската столица на Глобален център за борба с екстремистките идеологии и обмяна на информация за чуждестранни бойци и връзката им с терористични организации.
Инициативи като MESA е имало и в предшни американски администрации, но те са се проваляли. Сега Тръмп, който иска съзниците по света да поемат повече отговорности и разходи за сигурността си, подхожда внимателно и говорителят на Съвета за национална сигурност не потвърждава нито, че президентът ще приеме лидерите от района, нито че има цел алиансът да е факт в средата на октомври. Изграждането на регионален противоракетен щит би било добра първа стъпка.
Високопоставен ирански източник казва за "Ройтерс", че "под претекста за повече сигурност в Близкия изток американците и техните съюзници в района само повишават напрежението" и усилията няма да постигнат нищо повече от "задълбочаване на пропастта между Иран, регионалните му съюзници и подкрепените от САЩ арабски държави".