Икономиката на САЩ е отчела ръст от 3,2% на годишна база за последните три месеца на миналата година, сочат данните на Министерството на търговията. Спрямо третото тримесечие ръстът на БВП е 0,8%, информира "Би Би Си".
От Федералния резерв заявиха, че ръстът на икономическата активност в страната се е засилил от месец декември насам, а потребителските разходи също са оказали положително влияние.
Оптимизмът относно състоянието на най-голямата икономика в света доведе до допълнително орязване на паричните стимули отпускани от Фед.
По-рано днес (30 януари) от централната банка заявиха, че ще намалят месечното изкупуване на държавните ценни книжа с 10 млрд. долара до 65 млрд. долара.
Идеята на т.нар програма за количествени облекчения е да вдъхне живот на икономиката на страната и да поддържа дълготрайните лихвени проценти ниски.
Много анализатори смятат, че ръстът на БВП през тази година ще е най-силен, откакто икономиката на САЩ излезе от рецесия в средата на 2009 г. Според прогнозите през 2014 г. растежът в страната ще мине границата от 3%.
„Стойностите са очаквани и демонстрират възстановяването на щатската икономика“, заяви Бил Браян, главен стратег в инвестиционната компания Mint Partners, допълвайки, че вече спокойно може да се говори за устойчив растеж.
Все пак анализаторът предупреди, че трябва добре да се прецени дали основният двигател на ръста на БВП в момента – бумът на потребителските разходи, ще продължи със същите темпове и за в бъдеще.
Изнесените от Министерството на търговията данни са първата от общо три оценки, които ведомството се очаква да направи. Прогнозите сочат, че общо за 2013 г. икономиката е нараснала с 1,9%. Тази стойност е доста по-ниска от регистрираните през 2012 г. 2,8%.
Като основни причини за по-слабия растеж се посочват съкращенията в разходите и по-високите федерални данъци.
Припомняме, че изнесените по-рано през януари данни показаха спад на безработицата през последния месец на 2013 г. до най-ниска стойност за последните 5 години в размер на едва 6,7%. През декември обаче ккомпаниите в страната обаче са създали едва 74 000 нови работни места, което е най-ниската бройка за последните 3 години и много под очакваната от анализаторите.