САЩ увеличава военното си присъствие в Австралия

16.11.2011 | 11:46
по статията работи:
Китай реагира остро на новината
САЩ увеличава военното си присъствие в Австралия

Държавните лидери на САЩ и Австралия обявиха споразумение за поддържане на американски военни сили в Австралия, предаде "Гласът на Америка". Американският президент Барак Обама и австралийският премиер Джулия Гилард разговаряха с репортери в сряда за сключеното споразумение.

Гилард заяви, че според нея от 200 до 240 морски пехотинци ще бъдат базирани в северната част на Австралия и на шест месеца ще се извършва ротация. Тя допълни, че силите може да се увеличат с течение на времето до 2500 военни. Според споразумението австралийски бази ще бъдат отворени за американски самолети.

Обама същевременно заяви, че споразумението ще позволи на САЩ по-добре да реагират на хуманитарни нужди и след бедствия, както и на предизвикателства, свързани със сигурността.

Китай заяви в сряда, че разполагането на американски морски пехотинци в северната част на Австралия от следващата година "може да не е съвсем уместно", предаде АФП, цитирана от Агенция "Фокус".

"Може да не е съвсем уместно да се засилват и разширяват военните съюзи и тпва може да не е в интерес на страните в региона", заяви говорител на китайското външно министерство. "Китай смята, че мрното развитие и сътрудничество е тенденция на сегашните времена и е основна посока на външната политика на страните от региона", добави говорителят.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....