Щатската Агенция за национална сигурност (NSA) е прихванала милиони разговори и текстови съобщения на французи, които са били проведени за период от 30 дни в края на миналата. Скандалното разкритие е на френския вестник „Льо Монд“. То се базира на информация от секретни документи, публикувани от бившият служител на NSA Едуард Сноуден.
Според изтеклата информация между 10 декември 2012 г. и 8 януари 2013 г. щатската агенция е събрала 70 млн. телефонни разговори и текстови съобщения на френски граждани или средно по 3 млн. записа на ден. Съавтор на статията в “Льо Монд“ е американският журналист Глен Грийнуолд, който е и автор на бъдещата книга за Едуард Сноуден и скандалите около подслушванията в САЩ. По книгата му няколко холивудски студия вече дори обсъждат идеята за заснемането на филм.
От NSA за момента отказват коментар по изнесената информация. Френските власти обаче спешно предприеха действия – външният министър на страната Лоран Фабюс съобщи пред репортери, че е привикал американският посланик, за да обсъдят разкритията на „Льо Монд“.
„Този тип практика между партньори, която нахлува в личния живот, е напълно неприемлива“, коментира Фабюс пред репортери в Люксембург. „Ние трябва да уверим обществото, при това много бързо, че те вече не се практикуват“.
Според изтеклата информация подслушването е било възможно с помощта на програма, наречена US-985D. Въпросната позволила на NSA автоматично да прихваща разговорите и текстовите съобщения, изпратени от определени телефонни номера. Текстовите съобщения били събирани, ако в тях влизали определени ключови думи, като от щатските служби събирали и свързани с тях метаданни.
След новите разкрития Франция се нарежда до Великобритания и Германия като третата европейска държава, която е била подслушвана масово от щатските служби за сигурност. За момента не е ясно дали съдържанието на съобщенията се пази или програмата все още е активна.
Според „Льо Монд“ операцията по подслушването е толкова мащабна, че тя е засегнала не само заподозрени във връзки с тероризма, но и хора, които принадлежат на света на бизнеса, политиката или френската държавна администрация.
През септември германският вестник „Дер Шпигел“, съобщи, че NSA следи компютърните мрежи на френското външно министерство като част от опита да научи повече за външната политика на страната, както и за сключените сделки за доставка на френско оръжие.