САЩ ще доставят 15 млрд. куб. метра втечнен природен газ на Евросъюза

25.03.2022 | 11:30
по статията работи: econ.bg
Съединените щати се намират в последната фаза на план за доставка на до 15 милиарда кубически метра втечнен природен газ на ЕС до края на 2022 г., съобщава "Файненшъл таймс", позовавайки се на три свои източника, запознати с въпроса
САЩ ще доставят 15 млрд. куб. метра втечнен природен газ на Евросъюза
Снимка: под лиценза на creative commons

Съединените щати се намират в последната фаза на план за доставка на до 15 милиарда кубически метра втечнен природен газ на ЕС до края на 2022 г., съобщава "Файненшъл таймс", позовавайки се на три свои източника, запознати с въпроса.

Споразумението има за цел да помогне на ЕС да намали зависимостта си от природен газ от Русия. Доставките на втечнен природен газ от САЩ ще се насочат към целта, поставена от ЕС по-рано този месец, за замяна на 50-те милиарда куб. метра газ, доставян в момента от Русия, с алтернативни доставки.

През 2021 г. САЩ са доставили на Европа общо 22 млрд. куб. метра втечнен газ, според данни на ЕС, уточнява БНР.

Президентът на САЩ Джо Байдън и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се надяват да обявят споразумението в петък сутринта.

"Става дума за допълнителен втечнен природен газ от Съединените щати за Европейския съюз, като по този начин заменим руския втечнен природен газ, който имахме досега“, каза Фон дер Лайен в четвъртък.

На този етап обаче няма коментари на тази информация от страна на говорители на Европейската комисия или на Белия дом.

По-рано през март ЕС изложи плановете си за внос на допълнителни 50 милиарда куб. м. втечнен газ от световни производители, включително САЩ, Катар и Египет, но някои анализатори предупредиха, че планът е нереалистичен.

Длъжностни лица, запознати с плана на САЩ, подчертаха, че крайното количество втечнен природен газ, доставян за ЕС, ще зависи от търговските договори. Голяма част от продажбите на втечнен природен газ в САЩ вече са предназначени за страни по света, особено към Азия, като крайбрежните им терминали за втечняване на газ работят с почти максимален капацитет.

"Смятаме, че потенциалните краткосрочни мерки ще бъдат до голяма степен фокусирани върху пренасочване на доставките към Европа, а не върху реалното увеличение на общия обем на износа на втечнен природен газ от САЩ“, коментира Саманта Дарт, анализатор в Goldman Sachs.

Свободният капацитет за внос на втечнен природен газ в Европа е съсредоточен върху Иберийския полуостров, но Испания има лоши тръбопроводни връзки, за да премести внесения газ към Северна Европа.

Източноевропейските държави, които са най-силно зависими от руския газ, пък нямат инфраструктура, за да се възползват лесно от вноса на втечнен природен газ, като по-близките терминали вече работят с капацитет, което означава, че те ще мъчат да увеличат вноса още повече, посочва "Файненшъл таймс".

По-рано днес британският посланик в Съединените щати Карън Пиърс каза, че Обединеното кралство и САЩ работят за доставянето на повече втечнен природен газ в Европейския съюз, след като ЕС се ангажира да диверсифицира доставките си на газ в опит да спре вноса на руски горива.

Пиърс каза, че Обединеното кралство е постигнало споразумение с американското пристанище в Балтимор за доставка на втечнен газ до Обединеното кралство, който след това ще бъде доставян на ЕС.

"Икономиките на Европа, включително Обединеното кралство, ще трябва да ускорят прехода от изкопаеми горива. Това е много трудно в момента, но трябва да намерим начин да го направим", добави тя.

Междувременно Групата на седемте (Г-7) направи официално изявление, в което призова страните, които изнасят петрол и природен газ, да "действат по отговорен начин" и да увеличат доставките на международните пазари.

"ОПЕК има ключова роля. Ние ще работим с тях и всички партньори, за да осигурим стабилни и устойчиви глобални енергийни доставки", се казва в изявлението.

Групата също така повтори позицията си относно конфликта в Украйна, като осъди Русия и предупреди Москва да не използва биологични, химически или ядрени оръжия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...