СЗО призова света да отдели 23.4 млрд. долара за борба с пандемията

29.10.2021 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Световната здравна организация призова за глобална координация за справяне с пандемията от коронавирус. За това ще бъдат необходими 23 милиарда долара пред следващата година, съобщи генералния директор на организацията Тедрос Гебрейесус
СЗО призова света да отдели 23.4 млрд. долара за борба с пандемията
Снимка: под лиценза на creative commons

Световната здравна организация призова за глобална координация за справяне с пандемията от коронавирус. За това ще бъдат необходими 23 милиарда долара пред следващата година, съобщи генералния директор на организацията Тедрос Гебрейесус. Над 80 държави няма да могат да постигнат целта на СЗО за 40% ваксинация срещу коронавируса до края на 2021.

От Световната здравна организация заявиха, че техния план за осигуряване и внедряване на ваксини, тестове и лечения за борба с пандемията от COVID-19 се нуждае от 23,4 млрд. долара през следващите 12 месеца. СЗО призова световната общност за въпросните пари в рамките на международното партньорство, за да се осигури световен достъп до диагностика и лекарства срещу COVID-19. Тази сума е значително по-малка от „трилионите долари“, загубени заради пандемията от коронавирус.

Глобалната координация е единственият начин да се победи този вирус. Имам три искания към лидерите на Г-20. Първо, финансирайте напълно Плана за справяне с ковид кризата. Второ, подкрепете създаването на всеобхватна рамка за глобална здравна сигурност чрез договор за готовност и реакция при пандемии. И трето, подкрепете създаването на Съвет за финансиране на здравните заплахи.

Никъде тази несправедливост не е толкова очевидна, колкото на африканския континент, където само 8% от населението е получило една доза ваксина, съобщиха от организацията. Средствата са нужни за да се помогне на страните, изложени на най-голям риск по време на пандемията, да се сдобият с инструменти срещу COVID-19 до септември 2022 г.

Стратегическият план, разработен от СЗО и нейните партньори, има за цел да осигури достъп до ваксини и лични предпазни средства в страните, където те са най-необходими. От организацията смятат, че настоящият стратегически план на партньорството ACT-Accelerator ще помогне за „предотвратяване на 5 милиона потенциални смъртни случая“ и ще допринесе за възстановяването на световната икономика.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 21.02   1613 г. – Михаил Романов е избран за цар на Русия. 1719 г. – Улрика Елеонора се възкача на престола на Швеция и премахва абсолютната монархия в тази...