Софийският университет има проблеми в управлението на средствата си, смята министърът на образованието Сергей Игнатов. Това е видно от доклада на Сметната палата, но досега от университета не са взети мерки за подобряване. Другите университети приеха кризисни програми за оптимизиране на разходите, но от СУ не са направили това, заяви Игнатов в ефира на БНТ.
Пари липсват навсякъде. В момента фокусът на правителството са социално слабите. Наша цел е до края на мандата ни пенсионерите например, да водят достоен начин на живот и да не зависят от своите деца, коментира Игранотв.
Според министърът за подобряване на ситуацията във висшето образование има няколко възможности. Една от тях е обединението на учебни заведения, което ще намали администрацията и разходите, но ще повиши качеството на образованието. Друг начин е заложен в Закона за образованието - в текстовете, които получиха ветото на президента, е записано, че един преподавател може да бъде "броен" само в един университет при следващата акредитация на висшите учебни заведения у нас.
"В момента един преподавател може да бъде записан в два университета", обясни Игнатов. Според него тази мярка ще доведе до естественото отпадане на дублиращите се структури."Едва ли за три години някой университет може да си произведе преподаватели", коментира още министър Игнатов.
В България има 37 държавни университета, докато в страна като Австрия например броят на държавните университети са 7 или 8, обясни още министърът. Частните учебни заведения у нас са 51. "За да излезем от кризата трябва да преосмислим модела на образованието. В момента студентите научават всичко в бакалавърските програми и не продължават в магистърска или докторска програма по същата специалност", обясни още Игнатов.