Само Главчев и Чобанов искат да станат служебен премиер

22.08.2024 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Изборът на президента Румен Радев за нов служебен премиер се свежда само до сегашния министър-председател Димитър Главчев и до подуправителя на БНБ Петър Чобанов. Това се разбра след вчерашните разговори на Радев с кандидатите
Само Главчев и Чобанов искат да станат служебен премиер
Снимка: БГНЕС

Изборът на президента Румен Радев за нов служебен премиер се свежда само до сегашния министър-председател Димитър Главчев и до подуправителя на БНБ Петър Чобанов. Това се разбра след вчерашните разговори на Радев с кандидатите, които могат да заемат поста.

Чобанов е единственият освен Главчев, който се е съгласил да оглави нов служебен кабинет, съобщи Би Ти Ви, позовавайки се на свои източници от "Дондуков" 2. Преди две седмици само той от гуверньорите на БНБ показа готовност да е премиер. Главчев пък публично заяви, че е готов да бъде отново премиер. "Да, заявих, че съм готов да бъда отново премиер. Не сме обсъждали вътрешния министър Калин Стоянов, защото не е издаден указ да бъде премиер", каза Главчев след срещата на "Дондуков" 2.

Радев се срещна лично и с управителя на Българската народна банка Димитър Радев и подуправителя ѝ Радослав Миленков, както и със заместник-председателя на Сметната палата Тошко Тодоров. С председателя на Народното събрание Рая Назарян и подуправителя на БНБ Петър Чобанов са проведени телефонни разговори.

Димитър Радев не променя позицията си, че шефовете на националната банка не бива да се ангажират със служебното премиерство. Радослав Миленков също заяви, че отказва да заеме поста на служебен премиер. "Ситуацията е ясна и не мога да заема поста, поради което и Румен Радев не му зададе и подобен въпрос", каза Миленков. Въпреки че мандатът му в БНБ изтича през 2025 г., той каза, че не е склонен да направи "никаква жертва".

Председателят на 50-ото Народно събрание Рая Назарян категорично е отказала да заеме поста на служебен министър-председател, предаде Нова тв. Тя е провела телефонен разговор с президента Румен Радев. Така Назарян остава на позицията си, заявена на 5 юли. Тошко Тодоров, който е с изтекъл мандат, също не прие. "И предишния път го казах – аз съм експерт от сферата на контрола и на този етап не смятам, че съм подготвен за този пост", заяви Тодоров. "Нека да отида да работя. Последователен съм", каза още той. 

Списъкът, от който може да избира президентът, е много съкратен. Предвид войната между президента и Делян Пеевски вероятността Радев да посочи Чобанов е нулева. Миналата седмица Димитър Главчев заяви, че е готов отново да бъде служебен премиер. Шансовете му се увеличават, ако съобщи, че е готов да смени вътрешния министър Калин Стоянов. Конституционалисти спорят дали Главчев може да бъде преназначен като служебен премиер. Обсъжда се вариант Радев да издаде два указа - с първия да го освободи и така да се върне отново в Сметната палата, и с втория да го назначи за премиер. При Главчев има и втори актуален проблем. Той е и външен министър, но не е полагал клетва като такъв. Това постава под сериозно съмнение документите, които е подписал като министър.

Калин Стоянов преди заседанието на МС заяви, че “за момента считам, че е редно аз да остана на поста в тази ситуация, тъй като виждаме, че има опити за овладяване на системата”. Той благодари на Делян Пеевски, който вчера заяви, че ще го направи водач на изборна листа в политическия си проект. Стоянов заяви, че имал и други предложения.

В понеделник проектокабинетът на Горица Грънчарова-Кожарева се провали. Президентът отказа да подпише указа за назначаването на ново служебно правителство заради Калин Стоянов. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...