Снимка: Sxc.hu
Днес депутатите от Европейския парламент приеха пакет от мерки, целящи да подобрят начина на функциониране на европейската система за даване на убежище и да увеличат правата на лицата, търсещи убежище. Депутатите гласуваха поправки, които да засилят солидарността между държавите членки при разглеждането на искания за убежище.
Първата част от законодателния пакет (общо четири предложения), разгледана в доклада на Антонио Масип Идалго (ПЕС, Испания), цели да укрепи правата на лицата, търсещи убежище, за да се гарантират адекватни условия на прием. С новото законодателство се въвеждат задължителни общи стандарти по отношение на дом, храна, облекло, здравеопазване, финансова издръжка, свобода на движение и достъп до работа. Текстът включва също осигуряване на защита на уязвимите лица, като непълнолетни, непълнолетни без придружители, бременни жени и лица, станали жертви на изтезание и насилие.
Правила при задържане
Според новото законодателство, решението за задържане трябва да става на базата на разглеждане на всеки случай поотделно, като търсещите убежище не трябва да бъдат държани в затвори, а в "специализирани помещения за задържане". Трябва да бъде въведени законови гаранции срещу произволното задържане, се казва още в доклада, както и забрана за задържане на непълнолетни лица.
Безплатна правна помощ за лицата, търсещи убежище
Според новото законодателство само съдебните власти имат правото да разпоредят задържане. Административните органи могат да го направят само в спешни случаи и тяхното решение трябва да бъде потвърдено от съдебно решение в рамките на 72 часа. При липса на такова, лицето трябва да бъде незабавно освободено. Държавите членки трябва да гарантират, че на задържаните лица, търсещи убежище, незабавно се предоставя информация за техните права и задължения на език, "за който има достатъчно основания да се предполага, че те разбират". На тях трябва да им бъде осигурена и безплатна правна помощ, в случай, че те желаят това, както и медицинска и психологическа помощ.
Депутатите смятат, че административните процедури, отнасящи се до искане на убежище, трябва да се изпълняват бързо, както и че забавянията, които не са по вина на търсещите убежище, не могат да оправдаят удължаване на периода на задържане.
В допълнение те подчертават, че държавите членки трябва да гарантират достъп до пазара на труда на лицата, търсещи убежище, не по-късно от 6 месеца след датата на подаване на молбата за международна закрила. На непълнолетните лица трябва бъде осигурен достъп до образование в срок от 3 месеца, съобщи пресцентърът на Европейския парламент.
Уязвими лица
Държавите членки са длъжни да проверят веднага след като искането за международна защита е подадена, дали заявителят има специални нужди: уязвими лица, включително непълнолетни, бременни жени и жертви на изтезание и насилие, както и жени, жертви на генитално осакатяване, трябва да получат подходящото внимание, считат депутатите.
Лицата, жертви на мъчения, трябва веднага да бъдат насочени към здравни центрове, адаптирани за хора в тяхната ситуация. Държавите членки трябва да подпомагат също единството на семейството, както и да бъдат осигурени попечители за непълнолетните лица, които да ги съветват и защитават.
Предоставяне на ново убежище на лицата търсещи такова
Второто предложение в пакета "Убежище" има за цел да подобри регламента "Дъблин II" от 2003 г, чиято цел беше да гарантира достъп до процедура за искане на убежище и нейното бързо третиране, като в същото време се предотврати подаването на такава от едно лице в няколко различни държави членки.
Докладът на Дженин Хенис-Плашерт (АЛДЕ, Нидерландия) относно искането за международна защита, внесено в една от държавите членки, предлага да се въведат гаранции, че всички нужди на лицата, искащи международна защита, ще бъдат удовлетворени, включително и необходимата правна помощ, като право на обжалване при решение за трансфер и др.
Освен това, новото законодателство цели засилване на солидарността между държавите членки посредством задължителни инструменти като формирането на групи от национални експерти, които да подпомагат държавите членки, където броят на исканията е голям, и създаването на програма за предоставяне на ново убежище, чрез която лицата, получили международна защита, да могат да бъдат приети от държава, различна от тази, която е гарантирала тази защита.
Подобряване на системата "Евродак" за сравняване на дактилоскопични отпечатъци
Законодателното предложение, разгледано в доклада на Николае Влад Попа (ЕНП-ЕД, Румъния), има за цел да подобри общото функциониране на системата "Евродак" за сравняване на дактилоскопични отпечатъци, да изясни основните етапи на работа и да състави правила относно защитата на данни. Според него държавите членки са длъжни да унищожават данните, които не са повече необходими за целите, заради които са били събрани.
Европейска служба за подкрепа в областта на убежището
Депутатите приеха също доклада на Жан Ламбер (Зелени/ЕСА, Великобритания) за създаване на Европейска служба за подкрепа в областта на убежището. Тя щя осигури експертна помощ на държавите членки в транспонирането на политиката на ЕС относно предоставянето на убежище и ще повиши сътрудничеството между тях. Службата трябва също да създаде система за предупреждение, която да подготвя държавите членки и Комисията за широкомащабни напливи от искания за международна защита, както и доброволна система за предоставяне на ново убежище.