Едва 8% от надомните работници в България се осигуряват. Това показва проучване на Сдружение на надомните работници, асоцииран член на КНСБ, цитирано от председателя на сдружението Виолета Златева.
500 000 хора, работещи от вкъщи, не се осигуряват. Приетият през миналата година Закон за надомните работници не е успял да промени нищо съществено. Работещите в дома си продължават в голямата си част да бъдат с ниско заплащане, непригодни условия на труд, да не са социално и здравно осигурени и да извършват дейността си предимно в "сивия" сектор, смята Златева.
78% от 500-те участващи в проучването надомни работници са жени, 53% са на възраст от 35 до 55 години, 15 на сто са в пенсионна възраст. На трудов договор са само 8%.
Работното време е по 12 часа без почивен ден. Работи се обикновено в кухнята, без да е обособено работно място. В над от 80% от случаите работи цялото семейство.
Проучването показва още, че самонаетите работници работят основно за леката промишленост и занаятите - изработване на дрехи, мартеници, сувенири, дърворезба и други.
В нито една от Балканските страни няма статистически данни за този вид труд, а в малките градове, където няма промишлени предприятия, надомните работници на собствена сметка преобладават в сравнение с тези с възложител, посочи лидерът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БНР.
В рамките на Международна конференция в София с участието на представители от Албания Македония, Сърбия, Румъния и Молдова и Югоизточна Азия ще бъде създадена втората в света Мрежа на надомните работници ХоумНет с център България.