Санирането на панелки на парче продължава повсеместно

25.09.2023 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Остъкляването на балконите и санирането само на отделни апартаменти бе забранено още през 2015 г. с промени в Закона за етажната собственост
Санирането на панелки на парче продължава повсеместно
Снимка: под лиценза на creative commons

Остъклявания и усвоявания на балкони, както и саниране на панелки на парче продължават повсеместно у нас, а глобени няма, въпреки че е забранено от закона.

Остъкляването на балконите и санирането само на отделни апартаменти бе забранено още през 2015 г. с промени в Закона за етажната собственост. Така в него бе записано, че всякакви дейности, които нарушават цялостния архитектурен вид на фасадата или засягат устойчивостта на жилищния блок, се забраняват.

Тогава бе решено и да няма репресивни действия срещу стотиците хиляди остъклени балкони, усвоени тераси и санирани на парче панелки в страната. Прието бе и решението за саниране на целия блок да се взема с гласовете на 67 на сто от идеалните части от общите части в сградата. Глобите за саниране на парче и усвояване на тераси пък бяха завишени от 500 до 1000 лв. Такива обаче не се налагат.

Санирането на парче загрозява външния вид на сградите, а освен това утежнява и конструкцията, обясняват строителни специалисти. Външните стени на жилищните блокове са общи части. Според чл. 185, ал. 5 от ЗУТ (Закон за устройство на територията) самоволно саниране може да се допусне само ако не може да се намери друго техническо решение и когато отговаря на архитектурните, строително-техническите, санитарно-хигиенните и противопожарните правила и нормативи и се извършва по начин, който е най-благоприятен за засегнати от новото строителство имоти.

Според раздел VII от варненската общинска наредба за обществен ред и чистота  за извършването на строителна и ремонтно-строителна дейност, чл. 45 т. 2 предвижда при констатиране на съществени нарушения и извършването на строителни дейности без необходимите строителни документи извършителите да бъдат глобявани до 500 лв., а отделно да възстановят вредните последици от извършения от тях нерегламентиран ремонт.

От общините коментират, че при тях имат десетки случаи на самоволно извършени ремонти от граждани, за което са сигнализирали недоволни съседи. „Хората избиват стени, махат носещи греди, зидат по терасите, правят какви ли не застрашаващи сградите безумия. Глобите не ги спират и ефектът е малък, дори нищожен“, коментират от община Варна. В такива случаи се правят предписания в 30-дневен срок собственикът доброволно да премахне незаконно извършеното преустройство и да възстанови първоначалния вид. В повечето случаи обаче се стига до съд, който винаги намира някакво процесуално нарушение и в крайна сметка глобени няма. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...