"Ще има санкции, произтичащи от този доклад" и те може да започнат още през февруари. Това заяви министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин във вторник. Думите му са по повод разпространеният малко по-рано през деня списък с над 200 имена, известен още като доклада "Кремъл", съставен от министерството във връзка със закона за санкциониране на Русия заради намесата ѝ в американските избори през 2016 г.
В изслушвания в сенатската комисия по банково дело той обясни, че макар администрацията на президента Доналд Тръмп да не е наложила наказания по закона CAATSA (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act), на доклада се гледа като на първа крачка в тази посока.
"Това по никакъв начин не бива да се интерпретира като знак, че няма да санкционираме хората в списъка", обясни още Мнучин. Той потвърди, че има и секретен списък, а в публичния се виждат имената на директорите на двете най-големи руски банки, магнати от металургичния сектор и на ръководителя на гиганта "Газпром".
В същото време Държавният департамент на САЩ заяви, че все още не е поискал налагане на санкции, защото новият закон вече имал сдържаща сила. "От влизането в сила на закона, смятаме, че чуждестранните правителства изоставиха планирани или вече обявени покупки от руския отбранителен сектор за няколко милиарда долара", коментира говорителката Хедър Ноерт.
В разяснителен документ за CAATSA на външното министерство изрично се заявява, че "това не е списък на санкционирани", макар в него да има имена на вече попаднали под ограничителни мерки на Вашингтон. "Попадналите в този доклад физически и юридически лица, неговите приложения и неговият секретен анекс не са и по никакъв начин не бива да се интерпретират като подложени на санкции. Включването в този доклад не представлява намерение на която и да е агенция да определи, че изброените отговарят на критерии за попадане под коята и да е програма за санкции", се казва в текста.
Държавният департамент допълва, че списъкът по никакъв начин не предполага и не създава ограничения и забрани да се прави бизнес с попадналите в него - както от американски, така и от чуждестранни граждани. "Публичният доклад също така не е сигнал, че правителството на САЩ разполага с информация за участието на отделните лица в злонамерени дейности."
Списъкът бе отхвърлен от Москва, защото не представлявал нищо повече от "телефонен указател на богатите" в Русия. Американски и руски анализатори заявиха, че списъкът сякаш е просто копие на класацията на сп."Форбс" за най-богатите руснаци.
"Мисля, че администрацията пропусна възможността да разшири употребата на санкциите", заяви Даниел Фрийд, който отговаряши в Държавния департамент за санкциите. Докладът за руските олигарси "изглежда сглобен набързо и прилича на cut-and-paste", добави Фрийд, койт осега работи в неправителствената организация "Атлантически съвет".
"Изглежда, че основната мисъл на документа е да не бъдат дразнени повече руснаците", казва и Лоурънс Фрийдман, професор от лодноския King's College.