Саудитска Арабия се подготвя за емитиране на до външен дълг на стойност до 8 млрд. долара

09.03.2016 | 15:34
по статията работи: Даниел Василев
Бюджетният дефицит на страната достигна 100 млрд. долара през 2015 г.
Саудитска Арабия се подготвя за емитиране на до външен дълг на стойност до 8 млрд. долара
Снимка: Sxc.hu

Саудитска Арабия търси банков заем на стойност между 6 и 8 милиарда долара, посочват източници на Reuters, пожелали анонимност. Ако тяхната информация се потвърди, това ще се превърне в първия международен заем на страната за последното повече от десетилетие, припомня изданието. Необходимостта от външно кредитиране на държавния бюджет идва в контекста на огромния бюджетен дефицит на Саудитска Арабия, причинен от спада на цените на петрола на международните пазари, който през 2015 г. достигна повече от 100 милиарда долара.

Рияд е поискал от кредиторите да изпратят предложения за дълг, чиито падеж е след 5 години, посочват източниците на Reuters. Според тях е възможно държавата да поиска увеличаване на сумата в бъдеще. Към момента от министерството на финансите на Саудитска Арабия не са коментирали официално изявлението. През миналата седмица държавата поиска от няколко банки да обсъдят идеята за международен заем, но детайли относно матуритета и размера на кредита не бяха оповестени. За консултанти по кредита е избрана базираната в Лондон Verus Partners, основана от бившите служители на Citigroup Марк Аплин и Андрю Елиът.

Към момента правителството в Рияд редуцира дупката в бюджета посредством разпродажба на огромните си запаси от чуждестранни активи и чрез емитиране на вътрешни облигации. Но икономистите предупреждават, че ако темпът на разпродажба на активите се запази, те ще стигнат за едва още няколко години, докато същевременно емисиите на вътрешен дълг вече застаршават ликвидността на местните финансови институции.

Според анализатори емисиите на дългове на шестте най-богати арабски износители на петрол може да надхвърлят 20 милиарда долара до края на годината. Това ще е голяма промяна за региона, който до скоро кредитираше останалия свят. Освен Саудитска Арабия и Иран, Ирак, Кувейт, Катар, Бахрейн, Оман и Обединените арабски емирства вече излязоха на международните кредитни пазари или имат планове да го направят скоро.

В средата на февруари рейтинговата агенция Standard & Poor's понижи кредитният рейтинг на Саудитска Арабия с две позиции до A-. Въпреки че за момента другите две рейтингови агенции поддържат оценката на държавните ценни книжа на страната на високо равнище, Moody's вече обяви, че ревизира рейтинга ѝ и е възможно той да бъде понижен.

Въпреки тенденцията кредитният рейтинг на Саудитска Арабия да бъде понижаван, според инвеститори е възможно облигациите на страната да предизвикат голям интерес на международни пазари, тъй като валутните ѝ резерви все още възлизат на почти 600 милиарда долара докато равнището на дълга ѝ е сред най-ниските в глобален мащаб.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...