Саудитско-щатски консорциум купува соларен парк в България

10.07.2012 | 14:24
по статията работи: Елица Елефтерова
Той има капацитет от 60 мегавата електроенергия и се очаква да произвежда средно по 81 000 мегаватчаса енергия годишно
Саудитско-щатски консорциум купува соларен парк в България

От Acwa Power - компания от Саудитска арабия, която разработва електроцентрали и станции за пречистване на вода, са заявили в понеделник, че са влезли в консорциум за придобиване на 42% от контролния пакет на фотоволтаичен парк в село Караджалово, община Първомай, Област Пловдив, съобщава “Уолстрийт джърнъл”.

Соларният парк, който функционира от март тази година, има капацитет от 60 мегавата електроенергия и се очаква да произвежда средно по 81 000 мегаватчаса енергия годишно, посочват от Acwa Power.

Слънчевата централа ще бъде собственост на нова компания, образувана от Acwa Power и нейните партньори - филиал на частния фонд за дялови инвестиции First Reserve Corp. и фонд, управляван от турски частен акционерен капитал на компанията Crescent Capital.

Управлението на соларния парк ще става от нова фирма, създадена в България от Nomac, дъщерно дружество на Acwa Power и SunEdison, филиал на базираната в САЩ компания MEMC Electronic Materials. Двете компании ще имат равни дялове от собствеността.

Acwa Power наскоро разшири бизнеса си в Оман, Йордания и Турция. Страните от Близкия изток и по-специално в Персийския залив, са свидетели на скок в потреблението на електричество и вода през последните години, поради увеличаването на населението и развитието на икономиките си.

Те често зависят от чуждестранни инвеститори и дългово финансиране, за да изградят соларни централи и съоръжения за обезсоляване на вода по така наречената независима система Industrial Waste & Pollution Prevention - IWPP.

Компанията Acwa Power е създадена през 2004 г. в Рияд и участва в мащабни IWPP проекти с международни компании.

Не за първи път у нас има подобни проекти. В страната се намира и най-големият фотоволтаичен парк на Балканите. На 8 март тази година паркът бе въведен в експлоатация. Инсталациите край село Самодивене и град Златарица са изградени от корейските компании SDN Company и KOSEP. Общата мощност на парковете е 42 мегавата, очакваното годишно производство на електроенергия е 61 320 мегаватчаса, които ще осигуряват електроенергия за около 2000 домакинства.

Миналата година стана ясно, че холандска компания инвестира 50 млн. евро в соларна инсталация в община Девня.

В землището на бургаското с. Тръстиково също се строи фотоволтаичен парк. Инвестицията е на стойност 10 млн. лв. Съоръжението ще бъде с годишно производство на електроенергия в обем на 2,4 млн. киловатчаса. Собственици на парка са „Натуркрафт", дружество от групата на ЕVN, което развива проекти в областта на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).

Подобни големи проекти има на още десетки места в страната, като не са единични и случаите на локални фотоволтаични системи за домакинствата.  

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...