*Информацията е актуализирана към 12:15 часа
"Свалянето на доверието от министъра на здравеопазването д-р Божидар Нанев е неуместно". Това реши на извънредно заседание Управителният съвет на регионалната колегия на Българския лекарски съюз (БЛС) във Варна. Решението съобщи неговият председател д-р Светлин Митев.
Заседанието продължи повече от час и половина. Поводът беше декларация на националния съвет на БЛС за сваляне на доверието от здравния министър и неговия заместник Валерий Митрев. Тя не е гласувана по уставния ред и във връзка с това ще бъде сезиран контролният съвет на организацията, каза още д-р Митев.
Становището на БЛС - Варна е, че диалогът трябва да продължи. Колегията в града ще излезе със специална декларация по въпроса.
"Българският лекарски съюз няма да участва в провежданата реформа в системата на здравеопазването и оттегля доверието си от здравния министър Божидар Нанев и неговия заместник Валери Митрев". Това се заявява в декларация, изпратена до премиера Бойко Борисов, председателя на парламентарната Комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов и министъра на здравеопазването Божидар Нанев.
БЛС вади и своите представители от преговорите за подписване на Национален рамков договор за 2010 година.
Председателят на съюза д-р Цветан Райчинов обясни в неделя (6 декември), че снемането на доверието не означава искане за оставки на министъра и неговия заместник. "Нека те сами да решат дали могат да останат на тези постове", каза Райчинов.
Според него новото правителство няма ясна стратегия за развитие на здравеопазването, в системата цари има хаос от който страдат и пациенти, и лекари. Вината за този хаос не била на премиера Борисов, а на хората около него, като всеки правел "каквото си е наумил без съгласуване между институциите".
Няма полза да излизаме по площадите с плакати и да крещим, каза председателят на БЛС, запитан дали лекарите ще организират протести.
От лекарския съюз обявиха, че могат да поемет гаранция за здравето на пациентите, но само в рамките, определени от политиците.
"Ще посъветваме нашите млади колеги да напуснат страната и да отидат там, където има нормална здравна система. Ще ги посъветваме да не подписват унизителните договори с НЗОК, казаха още от БЛС.
По данни на съюза по 500 лекари годишно напускат професията, пише Имало видове специалисти, които вече липсват дори и в София, като например патоанатоми и педиатри.
Пернишките лекари също са против позицията на лекарския съюз. От организацията настояват за диалог и разумни компромиси, съобщи в.. Регионалната структура БЛС излезе с официално становище за декларацията на националната си структура. Ето какво е и становището БЛС-Перник:
"Конфликтът между Българския лекарски съюз и Министерството на здравеопазването не би довел до решаване, а напротив до задълбочаване на натрупаните през годините проблеми в здравеопазването и основно незапочналата реформа в здравния сектор. Считаме че снемането на доверието от представителите на изпълнителната власт е твърде прибързано и недостатъчно добре обосновано още повече че не сме окончателно запознати с решението на УС на НЗОК. Имайки предвид краткия период от време през който са уточнявани позициите на здравните институции, най-добрият начин за решаване на проблемите си остава диалогът и преговорите.
"Конфликтът между БЛС и МЗ би довел до задълбочаване на здравните проблеми на българските граждани и с оглед на гореизложеното настояваме към разумен компромис и продължаване на диалога, който е в интерес на всички ни", се казва още в становището на пернишката структура.
В материала са използвани текстове от: в. "Черно море", в. "Съперник", Mediapool.bg.