Световната банка оряза прогнозата си за глобалния растеж за 2015 г. и 2016 г. От институцията посочват, че независимо от добрите икономически показатели на САЩ, страната няма да може да се справи сама с възстановяването след кризата, пише „БиБиСи“.
В своя двугодишен доклад от Световната банка прогнозират глобалният растеж през 2015 г. да не надхвърля 3%, а този през 2016 г. да нарасне до не повече от 3,3%. Според предишния доклад на организацията, публикуван през юни, световният растеж трябваше да е съответно 3,4 на сто за настоящата година и 3,5% за следващата.
„В момента глобалната икономика се стимулира само от един играч – от Америка. Това обаче не е достатъчно и перспективите за идните месеци не са розови“, коментира икономистът Каушик Басу. Той посочва, че въпреки това от спадащите цени на петрола ще могат да се възползват някои държави и да достигнат по-добри резултати.
„Поевтиняването на петрола се очаква да продължи и през 2015 г. Така ще се понижи инфлацията навсякъде по света и вероятно ще се забави покачването на лихвените проценти в богатите страни“, коментира още експертът.
„Това ще създаде добри възможности за държавите-вносителки на петрол, като Китай и Индия, например. Прогнозите са, че растежът на Индия ще се ускори до 7 на сто до 2016 г.“, допълва Басу.
От друга страна обаче поевтиняването на черното злато ще окаже сериозен негативен ефект върху страните-износителки, като Русия. Според прогнозите на Световната банка руската икономика ще се забави до 2,9 на сто през 2015 г. и до 0,1 на сто през 2016 г.
Според данните на организацията е необходимо САЩ и Великобритания да намалят лихвените си проценти през настоящата година. Заедно с това нейните експерти алармират за проблеми за страните от еврозоната и за Япония през 2015 г.
В доклада си от Световната банка предупреждават, че ниските нива на инфлацията в еврозоната ще се задържат. Заедно с това се очаква икономиката на държавите в зоната да нарасне до 1,1% през 2015 г. и до 1,6% през 2016 г.
По отношение на развитието на Япония, там прогнозите са за растеж до 1,2 на сто през настоящата година и до 1,6 на сто през следващата.