България, в лицето на Фонда за гарантиране на влоговете в банките и Националната програма за енерфийна ефективност на многофамилни жилища, ще получи два кредита в размер на общо 550 милиона евро от Световната банка, посочи финансовата институция в прессъобщение. Това е първият кредит на Световната банка към страната от 2010 г. насам.
Заемът е първото финансово взаимоотношение между България и Световната банка, след като финансовата институция подписа стратегията за партньорство за периода 2017-2022 г. Целта на финансовите взаимоотношения между банката и България ще е да се подкрепят местните правителствени институции, както и инвестициите в човешки капитал.
Според доклада „Систематичен анализ на България“, публикуван от Световната банка, страната трябва да се съсредоточи основно върху три сфери: укрепване на институционалната и правната рамка за добро управление, повишаване на уменията и пригодността за заетост на всички българи и подобряване на ефективността и ефикасността на публичните разходи. През първите две години от шестгодишния период България ще се фокусира основно върху засилване на институциите за устойчив растеж и инвестициите в хора. Освен това правителството ще се опита да подобри състоянието на финансовия и енергийния сектор.
Напредъкът по тези пункта ще бъде следен с общо три доклада за целия период, които ще бъдат публикувани на всеки две години. Те ще оценяват както постигнатите цели, така и промяна в стратегията и плановете на правителството.
“Групата на Световната банка и България са партньори вече повече от 20 години както в добри, така и в трудни времена за страната. Новата Рамка за партньорство създава условия за България да се възползва максимално както от членството си както в ЕС, така и от това в Световната банка”, посочи директорът на Световната банка за операциите в Европейския съюз Аруп Бенерджи.