Слабото търсене на възникващите пазари превърна 2015 г. в най-слабата година за световната търговия от времената на глобалната финансова криза и още веднъж подчерта колко крехка е икономиката, предаде Financial Times. Стойността на стокообмена през миналата година е спаднала с 13,8% на годишна основа, като това е първият ѝ спад от 2009 г. насам, сочат данните на Световния търговски монитор (World Trade Monitor), изготвян от нидерландската Агенция за анализ на икономическите политики. Въпреки това ситуацията не изглежда толкова негативно, погледната през призмата на изтъргуваните обеми, като измерена по този начин търговията регистрира покачване от 2,5%, което все пак е по-ниско от ръста на световната икономика за 2015 г. (3,1%).
Данните на агенцията са първия поглед към състоянието на глобалната икономика от миналата година, но идват в момент на покачваща се несигурност за стопанството през тази година, като най-вероято пред него ще има повече трудности, отколкото се очаква предварително. Същевременно статистиката за спада на търговията е публикувана непосредствено преди двудневната среща на финансовите министри на държавите от Г-20, която ще започне днес в Шанхай.
Оценката на Световния търговски монитор не е единственият негативен индикатор за състоянието на търговията през изминалата година. Индексът Baltic Dry, който измерва стокообмена посредством някои суровини, също достигна историческо дъно, а Китай продължава да изпраща изключително тревожни сигнали за състоянието на икономиката си. През първия месец на годината сривът на пазара на труда в страната в беше съпроводен и от неколкократен крах на фондовите борси, а, въпреки високият търговски излишък, вносът и износът от втората по големина икономика се понижиха значително повече, отколкото анализаторите очакваха. Същевременно производството и услугите в Китай продължават да се понижават през последната година.
Графика: Световна търговия в стойностно изражение (в млрд. долара)
Източник: Световен търговски монитор, Financial Times
Част от причините за слабото състояние на търговията на Китай са кризите в някои от развиващите се пазари. Износът на страната към Бразилия, която се намира в най-тежката си криза за последния век, спадна с 60% през януари спрямо първия месец на 2015 г., а броят на износа за Латинска Америка е спаднал двойно, сочат данните на най-голямата компания за превоз на стоки Maersk. “Това, което виждаме в момента от Китай, не е феномен, ограничен само до Бразилия; ситуацията е сходна в цяла Латинска Америка, където вносът на стоки от Китай се срива“, коментира управляващият директор на Maersk Line за Бразилия, Парагвай, Уругвай и Аржентина Антонио Домингес.
Други анализатори също обръщат внимание на мрачната картина в световната икономика днес. „На глобално равнище повечето индикатори подсказват, че търговията ще се задържи изключително слаба“, смята старшият икономист в Capital Economics Андрю Кенингам.