През 2000 г. беше поставено началото на небивал растеж на търсенето на суровинни стоки. Невижданото дотогава нарастване беше предизвикано от мащабния икономически подем на Китай.
И на това обаче дойде краят, показват данни от доклад на втората по големина швейцарска банка Credit Suisse, цитирани от ИТАР-ТАСС.
"След десетилетия на реализация на гигантски инфраструктурни проекти, сега Китай преминава към развиване на вътрешния си потребителски пазар. Това значително ще намали потребността от суровини", коментират анализатори от Credit Suisse. Според изчисленията на банката вече е започнал процес на спад в потреблението на природни ресурси във всеки нов процентен ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай.
Докладът на швейцарската банка твърди, че икономиката на Китай е преминала през "златен век" на инвестициите в инфраструктурата, бум на жилищното строителство и ръст на износа. Credit Suisse още смята, че държавната политика за стимулиране на икономиката на страната също е претърпяла „своя пиков момент“.
"Прогнозираме, че в близките десет години темпът на растеж на китайската икономика ще бъде между 7% и 8% от БВП при 10,7% през изминалото десетилетие," се казва в доклада.
Все пак урбанизацията в градовете в голямата азиатска държава ще продължи да се развива. Широкото капитално строителство, най-вече строежът на жилищни сгради, също няма да спре. Според Credit Suisse едни от основните усилия на правителството ще са съсредоточени в развитие на вътрешния потребителски пазар.