Продажбите на антиутопичния роман на Джордж Оруел „1984“, описващ футуристична тоталитарна държава, скочиха сайта за онлайн продажби Amazon.com. Засиленият интерес към творбата дойде вследствие на скандалните разкрития, че американското правителство тайно събира лични данни от милиони потребители в САЩ и по целия свят.
Едно от изданията на книгата, която за първи път е публикувана през 1949 г., отбеляза драматично покачване на търсенето за период от 24 часа и успя да се нареди на трето място в списъка за заглавията, формиращи тенденции.
В момента романът на Оруел на позиция номер 100 сред най-добре продаваните книги, като допреди скандала е заемал 11 855-то място, пише агенция „Блумбърг“.
„1984“ се превърна отново в популярно четиво след разкритията около PRISM – свръхсекретна програма на американската Агенция за национална сигурност и ФБР. С нейна помощ властите са черпели всякаква информация от акаунтите на потребителите на девет от най-големите американски технологични компании в света, сред които Microsoft, Google, Facebook, Apple и Yahoo.
Въпросните компании се защитиха, като отрекоха категорично да имат нещо общо с PRISM. За момента не е ясно как точно работи програмата, за която властите твърдят, че е защитавала националната сигурност на САЩ и е пазела американците от терористични атаки.
Новелата на Оруел разказва за общество, в което отделните индивиди се следят непрекъснато от вездесъщи телевизионни екрани от своя лидер, наричан „Големият брат“ (Big Brother).