Светът отново се озова в центъра на финансова криза

09.08.2011 | 11:56
по статията работи: Ивайло Ачев
Понижението на борсовите индекси по цял свят става с такава скорост, с каквото се случваше през 2008 година след фалита на Lehman Brothers
Светът отново се озова в центъра на финансова криза

Задълбочаващата се финансова криза в глобален мащаб е вече факт, след като още в края на миналата седмица пазарите станаха свидетели на понижения в основните борсови индекси от между три и шест процента на ден. Огромните спадове дойдоха като непосредствен отговор на понижението на американския кредитен рейтинг от страна на Standard & Poor's в петък вечерта (05.08.11).

В последната вечерна сесия на американските пазари (08.08.11) широкият американски индекс S&P 500 загуби 6,7% само за ден и затвори при 1 119.46 пункта. Това е най-ниската граница на индекса от 1 декември 2008 година насам. Индустриалният индекс Dow Jones падна с 634.76 пункта до 10 809.85 пункта.

Най-големите проблеми се стовариха върху Bank of America - акциите ѝ отчетоха спад от цели 20%. Най-голямата американска банка като стойност на управляваните активи се сблъска с нов сериозен проблем вчера, когато стана ясно, че AIG я съди за 10 млрд. долара заради измами относно ипотечни заеми.

В Азия основните индекси не останаха по-назад - японският Nikkei загуби 3,2%, а по-широкият MSCI, който отразява движението в Азиатско-тихоокеанския регион, се свлече с 4,1%. По този начин спадът на MSCI през последните шест дни стигна 18,5%.

Лошите новини обаче не спират дотук, пише Ройтерс. Повторението на световната финансова криза от 2008 година изглежда все по-вероятно, но този път светът изглежда няма да може да се възползва от един голям плюс, който тогава балансира нещата - Китай. Според официалните данни на Пекин през юли китайската инфлация е достигнала 6,5% на годишна база - най-високото ниво от три години насам. Това ясно показва, че усилията на Китайската народна банка да спре неприятната тенденция на повишаване на потребителските цени са неуспешни.

В момента Пекин изглежда неспособен да реши сериозния ребус - как да се свали инфлацията, без да се повлияе на икономическия растеж?

Когато през есента на 2008 година Lehman Brothers фалира, Китай веднага пусна в действие стимулиращ икономиката ѝ пакет от мерки и икономическият растеж на страната балансира срива в САЩ и проблемите в Европа. Сега обаче такъв сценарий ще е по-трудно да се реализира, макар че доста от пазарните анализатори призовават Пекин да действа или поне да обяви възможно най-бързо дали ще действа.

В опит да защитят активите си, повече инвеститори отново нямат избор и масово се хвърлиха към държавните ценни книжа като опция за спасение. Само за девет календарни дни различните държавни съкровищни бонове са привлекли 132,4 млрд. долара, след като през същия период световните борси загубиха активи за 3,8 трилиона долара.

Инвеститорите търсят още спасение в швейцарския франк, йената и златото. След като през миналата седмица Японската централна банка наводни пазара с йени в опит да отслаби малко позициите на японската валута и да облекчи износа, йената отново започна да се оскъпява спрямо долара и навакса около 80% от поевтиняването си след интервенцията на Bank of Japan. Швейцарският франк следва същия път, макар и с не толкова големи стъпки. При златото нещата са подобни - една тройунция от ценния метал вече се разменя за 1724 долара.

Същевременно проблемите на Италия и Испания също тежат сериозно на пазарите, макар че ЕЦБ вече започна изкупуване на италиански и испански облигации. Откакто най-влиятелната европейска финансова институция се намеси на пазара, тя е изкупила испански и италиански дълг на стойност 2 млрд. евро.

„Пазарите се нуждаят от гаранции - дали от Европа, дали от Г-7, дали от Г-20, че ще има някой, който да заеме пари на Италия и Испания", твърди Такуджи Окубо, главен икономист на японския клон на Societe Generale.

"Скоростта на разпад е подобна на тази, на която бяхме свидетели след фалита на Lehman Brothers и след пукането на т.нар. dot.com балон в началото на века. Преживяваме критичен момент", обобщава Уорън Хоган, главен икономист в австралийската ANZ Banking Corporation.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...