Свидетел: Още в София миришеше на бакелит в кушет-вагона на влака за Кардам*

07.10.2009 | 12:01
по статията работи:
Шафнерът на влака София-Кардам е пил в нощта на трагедията
Свидетел: Още в София миришеше на бакелит в кушет-вагона на влака за Кардам*

* Информацията е актуализирана към 12:00 часа

Шафнерът на влака София - Кардам Георги Георгиев е консумирал алкохол в нощта на трагедията на 28 февруари миналата година, е установила съдебно-медицинска експертиза. Тя е извършена от доц. д-р Петко Исаев, предаде агенция "Фокус". Това стана ясно днес, след като Окръжният съд в Плевен поднови делото за изгорелия кушет-вагон, в който загинаха 9 души. Пред магистратите до петък ще трябва да се явят близо 80 свидетели. Заключенията от експертизата са приети от съда и ще бъдат включени в делото.

Георги Георгиев е имал в кръвта си до 0,5 промила алкохол, което не се отразява на външния вид, но може да се отрази по различен начин на всеки организъм, коментира Исаев.

Още в София вагонът миришеше на бакелит

"Още в София в кушет-вагона на влака е миришело на бакелит. Осветлението е примигвало", каза Васил Вичев, баща на загиналия Даниел Вичев, по време на разпита. Като свидетeл по делото Вичев представи свои изводи от разговорите си с 10-15 души, пътували в кушет-вагона в нощта на трагедията. По думите му шафнерът Георги Георгиев "е тръгнал не на работа, а на излет – взел си е вино, салата, ракия." Вичев добави, че във влака не имало технически изправни пожарогасители. Не е имало и комуникация между целия служебен персонал.

„Младен Милчев, който е пътувал във влака, ми каза, че шафнерът му е поискал мобилния телефон, за да се обади на някого”, каза Вичев.

Пътник информира за пожара

В Районното полицейско управление в Червен бряг също се е обадил пътник, за да информира за трагедията, а не служител във влака, приведе друг факт Вичев. Според него шафнерът е могъл да изключи осветлението, за да не се товари електрическата инсталацията, но той не го е направил. Двама младежи са съобщили на шафнера, че има пушек в купето, след което той е започнал да преглежда ел. таблото, разказа още Вичев.

„Когато избухва пожарът, шафнерът е тичал и е псувал, защото не е могъл да намери пожарогасител”, каза още Вичев.

Основният извод до момента

Основният извод до момента е, че пътниците са се задушили с токсични газове – предимно цианиди и въглероден диоксид, отделяни при пожара. Като причина за смъртта се посочват и термични травми.

Припомняме ви, че...

Ход на делото беше даден още на 3 септември, когато за пръв път се събраха тримата обвиняеми - кондукторът на изгорелия кушет-вагон Георги Георгиев, Георги Иванов - заместник-директор на БДЖ "Пътнически превози" по експлоатация на "Спални и специални вагони" - София по време на инцидента, както и началникът на влака Иванка Костадинова. През юли делото не тръгна, защото подсъдимият шафнер на влака не се яви в съдебната зала без уважителна причина и дори бе задържан за кратко в ареста.

Адвокатите на близките на загиналите представиха молби за конституиране на граждански искове на 19 наследници на 8 от загиналите за нанесени неимуществени вреди. Те са на обща стойност около 3 млн. лв., без лихвите от датата на трагедията и без разноските по делото, припомня БГНЕС. Единствено за загиналия Калчо Енев, който не е бил семеен, не бе предявен иск от роднини.

Съдът прие като основателни гражданските искове от наследниците на загиналите. Най-високи - от по 500 хил. лв. са два от тях - единият е на майката на Даниел Вичев, Дорка Вичева, а другият - от съпруга и дъщерята на Галина Иванова. Съпругът на загиналата Елена Халачева е подал иск от свое име и отделно от името на трите деца на семейството за по 150 хил. лв. на всеки. Останалите наследници на загиналите поискаха да им бъдат изплатени по 100 хил. лв на човек.

Съдийският състав постанови като граждански ответник по делото да се приеме БДЖ "Пътнически превози" ЕООД като самостоятелно юридическо лице, за което са работели подсъдимите.

Съдът одобри провеждането на частично съкратено съдебно следствие. По този начин се прие, че част от свидетелите няма да бъдат разпитвани пред съда. Така отпаднаха над 30 свидетели и 12 вещи лица, като техните показания от досъдебното производство ще бъдат само прочетени.

Тримата обвиняеми не се признаха за виновни за инцидента и на първото заседание отказаха да дадат показания.

Информацията по делото в Плевен следи: Апостол Апостолов

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...