Десет самолета, поръчани от Китай, са в центъра на раздор между най-голямата азиатска страна и Европейския съюз (ЕС). Причините са въпроси, свързани с опазването на околната среда и климатичните промени.
Авиокомпанията Hong Kong Airlines обмисля да анулира огромната поръчка, чиято стойност възлиза на около 4 млрд. долара и която е направена в европейския консорциум Airbus, пише онлайн изданието на германското списание "Шпигел".
Причината е натискът, който оказва Пекин върхи китайската авиокомпания да се откаже от сделката. Засега Airbus отказва коментар по въпроса.
"Ние не можем да действаме срещу интересите на нашата страна", каза президентът на Hong Kong Airlines, Янг Джианхонг. Официална информация за решението на авиокомпанията обаче все още не е обявена.
От началото на 2012 г. авиокомпаниите са задължени да купуват сертификати за изпускането на въглероден диоксид в атмосферата при всяко излитане или кацане в рамките на ЕС, като част от европейската схема за търговия с вредни емисии (ETS). Компаниите, които не изпълняват разпорежданията, са застрашени от налагането на парични глоби и дори забрана за достъп до европейските летища.
В момента Китай се опитва да се предпази от тези такси и твърдо се бори срещу политиката на ЕС. В началото на февруари Пекин официално забрани на своите авиокомпании да плащат данък за отделяни въглеродни емисии на Европейския съюз. Според Пекин ETS противоречи на Конвенцията за климатичните промени на ООН, както и на международните споразумения в областта на авиацията.