*Информацията е актуализирана към 15:30 часа
Оптимизация на факултетите
Университетите изпитват сериозни финансови проблеми по отношение на осигуряването на осветление и отопление. Трябва да се оптимизират факултетите, за които в момента няма достатъчно кандидати и да се финансират като научно-изследователските центрове, заяви министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов на среща с ректорите на университетите. Тази година се очаква около 25% по-малко студенти да прекрачат праговете на българските висши училища в сравнение с миналата година. Според него демографската криза се разгръща в пълния си размер, предаде БГНЕС. Много от младите хора отиват също да учат безплатно висше образование в чужбина и в това няма нищо лошо, посочи образователният министър.
Независимо от сведенията, които статистиката дава за съживяване на икономиката, годината ще бъде тежка, прогнозира министърът и разкри, че от министерството с "напрежение и вътрешен страх" пристъпват към изпълнението на проекти.
Поскъпва семестриалната такса
Средно с по 50 лева ще се увеличи семестриалната такса през следващата учебна година. Причината за повишението е, че в актуализацията на държавния бюджет е заложен по-малък бюджет за висшите учебни заведения.
Министърът обясни още, че за големите университети като УНСС, Софийския университет и медицинските ВУЗ-ове ще могат да се възползват от платеното обучение, което се очаква да влезе в сила от следващата година, съобщи Dariknews.bg .
Платеното обучение в университетите
Висшите училища първо трябва да изпълнят държавната си поръчка и след това да приемат студенти срещу заплащане. Платеното обучение ще е "глътка въздух" за университетите, които имат възможност да го въведат, но това няма да са само големите висши училища, посочи министърът. Той даде пример, че Софийският университет има около 5000 места свободни до изпълване на своя капацитет, но те не са само в привлекателни специалности за студентите, съобщи bTV. Бройките в СУ за специалността "Право" са запълнени, но университетът има и много други атрактивни за първокурсниците специалности, отбеляза Сергей Игнатов.
УНСС ще има нужда от платеното висше образование, тъй като има много кандидат-студенти, същото е положението и в медицинските университети. Надявам се, че във всеки университет ще има по една-две специалности, които могат да приемат кандидати в платено обучение, каза министър Игнатов.
Бюджетът на ВУЗ-овете може да бъде орязан с 10%, а не с 20%
Министътът съобщи още, че с финансовия министър Симеон Дянков търсят начин да не се орязват 20% от средствата за висше образование (както е предвидено в актуализацията на държавния бюджет), а с около 10%.
По думите на Игнатов заложените 20% намаление на бюджета могат да станат по-малко между първо и второ четене на актуализацията на бюджета. За да се запазят средствата в частта за издръжка на студентите на 90 на сто, са необходими 26 млн. лева.
„С министъра на финансите Симеон Дянков си блъскаме главите за тези 26 млн. лева и ще направим всичко възможно намалението на субсидията за висшето образование да не бъде толкова драстично", заяви Игнатов.
Дектекторът на лъжата ще каже кой е изнесъл темите за матурата по БЕЛ
Сергей Игнатов каза още, че след като станат готови резултатите от полиграфското изследване на двамата служители от МОМН, уличени за изнасяне на информацията от матурата по български език и литература, ще запознае журналистите с окончателния доклад, изготвен от МВР по случая.