Противно на мрачните прогнози, че ще останем без учители, желаещите да стават учители се увеличават и то сред младите хора, току-що завършили образованието си. Това каза в ефира на Българското национално радио министърът на образованието Сергей Игнатов.
Сред основните си задачи, свързани със средното образование, той посочи работата за "по-ясни учебни материали и по-добро представяне на учебното съдържание", въпреки че системата за избор на учебници не може да се промени рязко. Самият Игнатов отказвал да пише учебник за VII клас, защото пишел сложно, но се закани да прочете всички действащи учебници. По думите му, даването на "лесно усвоими понятия и бавното надграждане на информацията" е сред големите проблеми на днешното училищно образование.
Сергей Игнатов се съгласи с връзката между голямата неграмотност сред учениците и неразбираемо написаните учебници, но за неграмотността открои и други причини - "големият обществен срив от последните 20 години и сменените "герои на децата".
Бъдещият Закон за училищното образование по отношение на дисциплината ще залага на активна работа между учителите и семейството, каза още министърът. Той припомни, че у нас проблемът за агресията сред подрастващите е започнал да се изследва едва през 2002-ра година.
До края на януари експертите ще представят конкретни материали за изпита след VII клас, увери Сергей Игнатов.
Министърът на образованието планира още ежеседмични срещи в училища в София и страната, за да се информира за проблемите. "Едно е в министерството да ми кажат какъв е проблемът, друго е да ми го кажат учителите", мотивира се той.