Информацията е актуализирана към 16:50 часа
Страховита буря се разрази във Варна, придружена от тропически дъжд и гръмотевици. Не e издържaла системата на "М Тел" и голяма част от абонатите на мобилният оператор останаха без връзка.
"Не мога да се чуя с хората си. Няма покритие", каза за Днес+ инж. Владимир Иванов – началник на областното управление на Гражданска защита-Варна, който останал крайно учуден, че някой въобще е успял да се свърже с него.
Ситуацията е критична в крайните квартали на Варна. На много места в кв. “Владислав Варненчик” и “Аспарухово” нивото на водата, заляла улиците, е над половин метър. Има закъсали автобуси, тролейбуси и задръствания. Oт целия град сигнализират за проблеми с Интернeт и кабелните телевизии.
Близо половината от подадените сигнали за отводняване на жилищни сгради и отстраняване на паднали дървета са в област Варна. Отводнявани са помещения в спешния център на болницата ''Св. Анна'', сградата на митниците, бензиностанции, магазини и частни домове.
Падналите дървета и клони са нанесли щети както на пътната настилка по пътя Варна-Златни пясъци, така и на превозни средства.
Почти 16 000 квадратни метра са пораженията на асфалта по варненските улици. От сутринта главните инженери на всички райони извършват огледи и документират щетите, съобщиха от общината.
Най-сериозно е нарушена пътната настилка в район "Владислав Варненчик", където извлеченият асфалт надхвърля 8 500 квадратни метра. 1 500 квадратни метра липсват от ул. "Асен Разцветников", толкова са и пораженията по ул. "Янко Мустаков". 500 квадратни метра асфалт е изровен от водата по бул. "Константин и Фружин". В района са разрушени и 500 квадратни метра тротоари.
Сериозни поражения има и в централния район "Одесос". Пороят там е отнесъл 3 800 квадратни метра асфалт. В район "Младост" повредите по улиците от последния дъжд надхвърлят 2 500 квадратни метра.
Най-малко са разрушенията по улиците в "Аспарухово" - 373 квадратни метра.
550 квадратни метра асфалтово покритие е отнесено от главните булеварди и улици в район "Приморски". Специалистите по пътна инфраструктура продължават огледа на по-малките улици.
Община Варна възнамерява да поиска средства за възстановяване на пораженията по асфалта от Междуведомствената комисия за подпомагане и възстановяване на щетите при бедствия.
От сутринта сметопочистващите фирми по райони се заеха с премахването на наносите. Фирмите по озеленяването отстраняват изпочупените клони и дървета.
Около 21.00 часа вчера пожарникари успели да евакуират майка с две малки деца от къща на ул. "Димитър Икономов". В приземния етаж на сградата, обитавана от семейството, е имало над метър вода.
След бурята сериозни щети върху пътни настилки и електрически стълбове има и в област Добрич. Във "воден капан" са попаднали 12 човека във вилната зона на Добрич. Падналите от ураганния вятър дървета и клони затлачили деретата в тази част на града.
Отводнени са приземни етажи на хотели в курорта "Албена", асансьорни шахти и жилищни сгради. Отстранени са паднали дървета и клони по пътни настилки в Шабла, Каварна и Балчик.
За последното денонощие огнеборци и служители на ''Гражданска защита'' са реагирали на над 350 сигнала, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Бедственото положение в Септември и селата Мало конаре, Сбор, Априлци, Големеново, Черногорово, Пищигово, Сарая, Драгор и Добровница не е отменено, въпреки че няма пострадали и
загинали. Обстановката в тази част на страната започва да се нормализира, макар и бавно, се посочва в съобщението, съобщи Dariknews.bg.
Пожарникари и спасители продължават работата по отстраняване на последиците от проливните дъждове. Няма загинали и пострадали от наводненията граждани.
Над 90 сигнала са получени през изминалото денонощие за наводнени домове, предприятия, улици, обществени и други сгради, вследствие на продължителния проливен дъжд в област
Пловдив. Нанесени са щети върху пътната настилка на областния град и ж.п. гарата. След проливния дъжд вчера наводнени са били близо 500 сгради в Съединение.
Служителите на Гражданска защита и пожарната продължават да отводняват обекти в Пловдив, Съединение, Стамболийски и Цалапица.
Кметове от региона обявиха, че се повтаря историята отпреди 5 г., когато в резултат на наводнения заради изпуснати води от язовири пострадаха много земеделски стопани и фирми, но никой не ги обезщети напълно. Тогава застрахователите обясниха, че не става дума за природно бедствие, затова няма как да изплатят обезщетения, съобщи днес в. "Сега". Вчера арендатори се заканиха да търсят отговорност в съда от виновниците за потопа, тъй като според тях сегашната ситуация също е резултат на човешка намеса.