Постепенно, трайно и ежегодно да се увеличава минималната работна заплата с цел да постигне 50 до 55 на сто от средната работното възнаграждение, искат от КНСБ. Това коментира на пресконференция във вторник (28 юли) лидерът на синдикатите Пламен Димитров.
Исканията на Конфедерацията са когато икономиката се съвземе, каквито тенденции вече се наблюдават, минималното възнаграждение в България да се приближава към горния диапазон на предложеното от Министерския съвет (МС). Кабинетът представи идея минималното трудово възнаграждение да бъде между 35 и 55% от средното такова за страната.
По думите на Димитров от КНСБ искат през есента да се възстанови практика за договаряне на нарастването на минималната работна заплата по сектори, което според синдиката е път към плавното повишаване на доходите. В исканията на Конфедерацията също фигурира и ежегодно увеличение на възнагражденията в бюджетните системи, което трябва да е между 15 и 50 на сто в замивисимост от степента на изоставане на системата.
„Не можем да завършим годината със заложеното в бюджета за 2015 година - поне четири-пет системи са силно недофинансирани, от друга страна, нивото на заплати драматично изостава и води до демотивация, напускане и все по-остра нужда от квалифицирани кадри“, посочва Димитров, цитиран от БТА.
Лидерът на КНСБ също допълва, че са необходими между 100 и 120 милиона лева, за да бъдат повишени заплатите в най-изоставащите структури като Агенция за социално подпомагане (АСП) , Агенция по заетостта (АЗ), както и някои в Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Около 14,4 на сто или 58 хиляди от наетите в бюджетните организации попадат в групата на нископлатените работници със средна работна заплата 75 на сто под общата средна за бюджетните организации.