Близо 87% от работещите българи подкрепят искането на синдиката за гарантиране на навременно плащане на работните заплати. Неплащането на заплати в България трябва да е тема номер едно в дискусиите за промени в Кодекса на труда, според КНСБ, съобщава bTV.
Синдикатът настоява за ясен ангажимент в следващите дни от Сергей Станишев, Лютви Местан и Пламен Орешарски по отношение на неплатените заплати, както и обещание от тях, че промените в трудовото законодателство ще минават само след заседания на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Очакваме нещо да се промени, за да се върнем в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това пък заяви пред БНР вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
“Тристранката е орган, регистриращ намерения на правителството, нещо като трансмисия. Участието там е безсмислено, за съжаление. Могат да бъдат променени някои неща, но това зависи от председателя на Съвета, от волята на правителството и т.н.", посочи той.
За срещата от миналата седмица касаеща пенсионната реформа при социалния министър, Манолов посочи, че правителствената страна е слешала повече тях, за разлика от другите две страни.
“Лобизмът и конфликтът на интереси е по-скоро правило, отколкото изключение. Това, за което като че ли се разбрахме при д-р Адемов, че в крайна сметка правителството ще прецени какво му се
прави и ще ни го предложи”, посочи Манолов.
За да бъде поправена една система, трябва да бъдат приложени комплекс от мерки, не само една, посочи още синдикалистът.
Според него нещата не са свързани непременно с изборите. “Д-р Адемов е човек, който разбира от тези неща. Ако той не бърза, е именно защото разбира. На него му се иска да подходи професионално към този въпрос, а не да избързва като Дянков”, коментира той.
При пенсиите не бива да се бърза и да се правят резки движения, защото ефектите понякога са чудовищни, категоричен е Манолов и допълни, че това, което в момента ни се случва, е резултат единствено и само на идиотски политически решения.
За състоянието на НОИ вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" подчерта, че това не е дефицит. “Това е системно и целенасочено и планирано съсипване на институцията. Когато знаеш колко пари ще ти трябват и кажеш "Не, аз ще събирам половината от тях" – разбира се, че те няма как да ти стигнат”, заяви той.
Частните пенсионни фондове са в провал много отдавна, категоричен е Манолов. Според него единственото нещо, което ги спасява от това тази истина да лъсне, е че не плащат пенсии. Когато започнат да
плащат пенсии, ще лъсне безпощадната истина, смята той.
Според мен една от причините някой да имитира пенсионна реформа е именно идеята те да бъдат извадени от това блато. Това, което те не могат да направят, защото е било ясно, че няма да могат да го
направят, но през всичкото време те са ползвали този ресурс, огромна част са отклонявали за себе си. И сега – работата е сбъркана, кой да плати – държавата да плати. В момента това се подготвя.
Манолов добави, че ще се получават някакви пенсии от тези фондове, но те няма да са според очакванията и обещанията.