Три тарифи да бъдат въведени за цената на тока, предвижда пакет от мерки на КТ „Подкрепа” за промяна в системата на енергетиката. Синдикатите дефинират три вида потребители в зависимост от количеството електроенергия, което те потребяват.
Поевтиняване на нощната тарифа, въвеждане на тарифа за енергийно бедни и уикенд тарифа, предвиждат мерките на синдиката. Всяко домакинство, което отделя над 10% от доходите си за плащане на ток, да се класифицира като “енергийно бедно”, предлага енергийният експерт на „Подкрепа” Ангел Божилов, пише в. "Монитор". В България между 80 и 90 на сто от домакинствата попадат в тази категория. Експертът поясни, че за енергийно бедните домакинства трябва да се въведат преференциални цени на база на резервите на системата и облекчаването на ценовия микс.
Според Божилов битовото потребление трябва да се класифицира в три степени. В първата ще попадат домакинствата, които потребяват еленергия до 150 киловатчаса на месец, втората - от 150 до 500 киловатчаса, а третата - над 500 киловатчаса. Божилов поясни, че тежестта ще падне върху нощното потребление затова трябва да се въведе и евтина уикенд тарифа. Според синдикалистите тази идея е напълно реалистична.
Те изчислиха още, че цената на тока ще скочи с 35-40%, ако системата не бъде преструктурирана незабавно. Една от най-важните мерки, които трябва да се предприемат, според “Подкрепа”, е извеждането на двете скъпи американски централи - ТЕЦ “Марица Изток 3 Контур Глобал” и ТЕЦ “АЕС Гълъбово” от българската енергийна система и насочване на производството им към Турция. Това би решило незабавните проблеми в системата и ще намали значително цената на енергийния микс за обществения доставчик, смятат синдикалистите.
„Подкрепа” настоява още да бъде удължена експлоатацията на V и VI блок на АЕЦ “Козлодуй” с 10 г. Инвестицията за това ще е 220-250 млн. евро, като за този период двата реактора ще могат да произведат около 140 млн. мегаватчаса. Така разходите в системата ще се намалят с 1 млрд. лв. годишно, твърдят синдикалистите.