Кризисната ситуация в Украйна застрашава пазара на имоти в страната ни. Това е така, защото половината от имотния пазар у нас в момента се диктува от руските купувачи по Черноморските ни курорти. Това заяви Николай Пехливанов, собственик на компанията Green Life по време на конференцията за инвестиции в имоти BallRec.
Според него, ако през тази година руснаците спрат да купуват имоти у нас, това ще срине с 50% бизнеса в строителството. Песимистичният вариант е възможен и ако Европа и САЩ продължават да налагат икономически санкции на Русия заради анексирането на Крим.
Наличието на непреоценени и непреструктурирани активи на банките също е причина за недоборото състояние на пазара на имоти у нас. В момента около 20-30% от недвижимите имоти у нас се притежават от
банки, припомни Пехливанов.
Именно притежанието на тези имоти от банките ще държи пазара надолу. Това, според експерта, няма да позволи вдигане на цените на имотите у нас и през следващата година.
Пехливанов също така одобри идеята на правителството да създаде Министерство на инвестиционното проектиране, но то вече трябва да започне да създава ред в инвестиционния климат у нас, информира
3e-news. В този бизнес трябва да се създаде регулация и ясна перспектива, смята още Пехливанов.
По думите му 75% от общините в България все още нямат приет общ устройствен план, което веднага ги изхвърля от инвестиционния пазар.
Въпреки негативите, малкия пазар и ниската ликвидност, има и добри тенденции в страната. Вече има достъпно финансиране и банките са склонни да влагат средства в инвестиционни имоти. След кризата са останали професионални инвеститори, а спекулантите са изчезнали, което е направило продукцията много по-качествена и конкурентна, коментира още Пехливанов.
Страната ни може да предложи на чуждите инвеститори качествени активи с много добра доходност и премерен риск, коментира Михаела Лашова, управляващ партньор във Forton International.
Тя подчерта, че по принцип българските инвеститори са по-склонни да поемат рискове с цел висока печалба и да се включват в стартиращи проекти или да купуват подценени и проблемни активи. Благодарение на тях обаче на пазара вече има разработени, качествени, ликвидни активи, които отговарят на изискванията на чуждите купувачи.
„Ако пазарът се стабилизира и стане по-ликвиден, активите, които инвеститорите биха придобили, имат потенциал да увеличат стойността си в бъдеще”, коментира Лашова. По думите й, пазарът на
инвестиционни имоти у нас се движи приблизително с една година закъснение спрямо Европа.
По тази причина сериозно раздвижване и вдигане на цените може да има най-рано в края на тази година. Лашова припомни, че в Европа се наблюдава устойчиво съживяване на пазара на имоти още от 2013 г.
Българският пазар заема под 1% от имотния сектор на Европа. Въпреки това у нас до момента има изградени 25 мола като 14 от тях са съзадени от български инвеститори.
При бизнес сградите половината са на чуждестранни вложители, а останалите са български инвестиции. Заради това ролята на българските инвеститори на пазара остава значителна и сега, обясни още
Лашова.
След пет месеца се очаква да бъде построен още един мол край София - Sofia Ring Mall. Очаква се съоръжението да бъде повече от търговски център - ще има повече места за забавления, паркове, а и ще
бъде свързан с близкия мебелен магазин Икеа, както и със Симеоновския лифт, а в района ще бъде изградено и луксозно селище.
Това всъщност е и следващата стъпка в проекта за обща дестинация за разходка, почивка и обиколка по магазините и кино развлечения, стана ясно от презентацията на Сотирис Янакудакис, търговски
директор на Sofia Ring Mall.