Земетресение с магнитуд 3,6 по Рихтер е регистрирано на територията на България. Епицентърът на земетресението е на 13 км южно от Пловдив и на 5 км северозападно от Асеновград. Трусът е бил на дълбочина 2 км, а часът - 11,39 българско време, съобщава Европейският Средиземноморски сеизмологичен център.
По информация на "Гражданска защита" земетресението най-вероятно е усетено най-силно в района на Пловдив и Садово. Към момента няма постъпили данни за разрушения.
След първия трус е имало пет афтършока, но от хората е усетен само последният - от 13,45 часа, съобщи Емил Ботев от Сеизмологичния институт при БАН. По данни на Европейския сеизмологичен център този трус е с магнидут 3,2 по Рихтер и на дълбочина от 2 км. Епицентърът му е на 15 км югозападно от град Пловдив и на 5 км западно от Асеновград.
Надяваме се, че няма да има разширение на земетресението и по-силни земетресения. Нямаме основания да считаме, че в района се очакват по-силни земетресения. Няма данни, които да говорят за натрупване на напрежение, водещи до силни земетресения, каквито е имало в началото на миналия век. Напротив - считаме, че тази обстановка е нормална и процесът ще затихне до няколко дни, каза Ботев.
Междувременно в 14,37 часа е усетен още един трус с магнитуд 3 степен по скалата на Рихтер. Епицентърът отново е около Пловдив.
Зeметресенията са със затихващ магнитуд, според данните, с които разполага до момента Геофизичният институт към БАН-филиал Пловдив.
От селата Крумово и Ягодово са и единствените постъпили сигнали за леки разрушения. В Крумово има паднали три комина - два на сградата на общината и един на частен дом, съобщиха от "Гражданска защита" в Пловдив. Освен това хората се оплакаха, че имат напукани стени и паднали мазилки на къщите.
В Пловдив земетресението бе усетено дори на по-ниските етажи и предизвика паника сред хората. Трусовете бяха усетени и в община Асеновград, Садово и част от община Родопи. Освен трите по-силни труса е имало и няколко по-слаби, които не са усетени от хората.