След коронавируса, който опустоши света, се задава дълговата бомба

18.02.2021 | 14:20
по статията работи: econ.bg
През 2020 г., в опит да стимулират опустошената от вируса икономика, централните банки започнаха безпрецедентно намаляване на лихвените проценти. В резултат на това глобалният дълг нарасна рязко с 19,5 трилиона долара. Това темпо е абсолютен рекорд
След коронавируса, който опустоши света, се задава дълговата бомба
Снимка: под лиценза на creative commons

Повечето страни ще се справят с последиците от коронарната криза тази година. Най-лошото обаче тепърва предстои. Огромното увеличение на държавните разходи доведе до рязко увеличение на глобалния дълг. Засега централните банки поддържат ниски лихви, но с нарастване на цените на дълга може да избухне „дългова бомба“.

През 2020 г., в опит да стимулират опустошената от вируса икономика, централните банки започнаха безпрецедентно намаляване на лихвените проценти. В резултат на това глобалният дълг нарасна рязко с 19,5 трилиона долара. Това темпо е абсолютен рекорд. За сравнение, през 2018 г. дългът е бил 3,3 трилиона, а през 2019 г. 10,8.

Сега държавният дълг е по-висок, отколкото беше по време на Втората световна война, заявиха експерти от Института за международни финанси (IIF), който обединява над 400 банки и кредитни организации по целия свят. По предварителни оценки става въпрос за 277 трилиона долара, което е исторически максимум.

Една от основните причини за тази ситуация са ниските лихвени проценти. Кредитите станаха по-достъпни, което стимулира търсенето и инвестициите в страните. Но всички са в дълг: както правителствата, така и компаниите се опитват да заемат възможно най-евтино. В този контекст корпорациите, насърчени от необичайната държавна подкрепа на пазара, инициираха безпрецедентна продажба на облигации, каза IIF.

Според агенция за кредитен рейтинг Standard & Poor's инвеститорите държат близо 4 трилиона долара в такива облигации.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...