Румъния и България се нуждаят от 33, респективно 31 години след присъединяването, за да могат да достигнат 75 процента от средния доход на жител от страните-членки на ЕС, предаде БТА, като се позова на изследване поместено в повечето румънски вестници.
Изследването е представено вчера във Виена от заместник-председателя на Федералната търговска камара на Австрия Хайнц Коглер.
Според проучването Полша също се нуждае от период от 33 години, за да се доближи до равнището на доходи на жителите на ЕС, следвана от Литва - 30 години, и Латвия - 25 години.
Изследването сочи, че за същата цел Унгария има нужда само от седем години, Чехия - от шест, а Словения вече е на равнището на 15-те от ЕС.
Хайнц Коглер посочи, че в Румъния икономическият растеж е забавил скоростта си, но макроикономическата среда е добра. По думите му инфлацията и валутният курс продължават да бъдат основните проблеми.
Бившият министър на финансите Даниел Даяну критикува проучването, като посочи, че подобни оценки и срокове могат да създадат негативни настроения не само сред населението, което ще се изплаши от подобна перспектива, но и сред инвеститорите, които виждат по друг начин темпа на растеж в страните от Югоизточна Европа.
Според проучването Румъния се намира на първо място в региона по преки чуждестранни инвестиции, с привлечени 821 милиона евро, следвана от България - със 723 милиона евро, и Чехия - с 337 милиона евро.
Координаторът на Пакта за стабилност даде следния пример за атрактивността на страните от Централна и Източна Европа от гледна точка на Австрия: "в дневното меню на австрийските инвеститори Унгария е супата, Румъния е основното ястие, а Чехия - десертът", пише "Ромъния либера". /Дневник Online