Служебното правителство предлага 2% бюджетен дефицит за догодина

05.09.2014 | 12:32
по статията работи: Десислава Маданска
Не се предвижда увеличаване на данъците, каза финансовият министър
Служебното правителство предлага 2% бюджетен дефицит за догодина

Бюджетният дефицит за 2015 г., който ще предложи служебното правителство, е 2%. Това заяви финансовият министър от служебния кабинет Румен Порожанов.

„В коригираната прогноза за 2015 г. ще заложим параметри на базата на вече актуализирания бюджет за 2014 г., като ще се стремим целта за салдото по КФП да бъде в рамките на 2% от БВП“, каза министърът.

По думите му подготовката на законопроекта за бюджета за 2015 г. протича съгласно бюджетната процедура. Той припомни, че в сряда правителството е одобрило стандартите за делегираните от държавата дейности за издръжка на ученици и на децата в детските градини и др., на базата на които се формират както разходите на министерствата, така и трансферите към общините.

Относно актуализацията на бюджета за тази година, Порожанов заяви, че ръководеното от него ведомство в момента изготвя оценка как биха повлияли  мерките, предприети в приходните агенции, за да се прецени с колко да бъдат намалени приходите в бюджета. Очаква се до тогава да има и по-голяма яснота за решенията за пускане на спрените две оперативни програми - „Околна сред“ и „Регионално развитие“.  

„Ясно е, че не можем да обезпечим всички заявени от министерствата разходи с  актуализацията на бюджета, ще трябва да се правят икономии. При нереалистични приходи голямата отговорност е в разумните разходи“, каза Порожанов.

По думите му министерството ще предложи на Народното събрание дефицит, който със сигурност ще е под 3% от БВП. Оценката е за дефицит между 2,6% и 2,8% на касова основа.

Според него икономическият ръст през тази година ще е 1,5-1,6% вместо заложения 1,8%. Причина за това е дефлацията, която се очаква за годината да е около 0,2-0,3%. Това ще намали и БВП, като за 2014 г. той ще слезе под 80 млрд. лв. Порожанов посочи,ч е причините за дефлацията са много, предимно външни – поевтиняване на много от цените на основните стоки на международните пазари.

Той заяви, че правителството не е обсъждало вариант за увеличаване на данъците през следващата година.

„Смятаме да се запазят данъчните ставки. Теоретично може да се вдигнат акцизите на тютюневите изделия. Но отрицателните ефекти за бюджета от намалената събираемост ще са не по-малки от положителните ефекти от увеличението на данъка“, каза Порожанов.

Според него решението за коригиране на данъчни и осигурителни ставки следва да бъде решение на новото правителство, което ще се формира след изборите.

Относно пенсиите министърът заяви, че прилагането на механизма на швейцарското правило през 2014 г. е довело до увеличаване на пенсиите с 2,7%. За 2015 г. се очаква основният фактор за вдигане на пенсиите да бъде растежът на осигурителния доход, поради влиянието на дефлацията. За първите шест месеца на годината ръстът на средния осигурителен доход е от около 5%. Така че при подобно нарастване на осигурителния доход би се получило увеличение на пенсиите през 2015 г. от малко над 2%, смята министърът.

Относно състоянието на бюджета в момента Порожанов посочи, че вземанията, които не са събрани от министерствата, са 140 млн. лв. Просрочените задължения са 160 млн. лв., като най-много от тях са в Министерството на отбраната, а над 90% от тях са формирани от Военномедицинска академия. В 17 министерства е бил направен преглед на договорите, за които не е осигурено финансиране до края на годината. Оказало се, че за договори за 267 млн. лв. не е осигурено финансиране.

По думите му оценката за неизпълнението на приходната част на бюджета е в рамките на 900 млн. лв. основно в заложените параметри към Агенция "Митници", информира в. "Стандарт". В Националната агенция за приходите (НАП) изпълнението на планираните приходи за тази година към момента е 98-99%, като дори се очаква преизпълнение.

Според него съществен проблеми са и спрените пари от ОП "Околна среда" и по две от осите на ОП "Регионално развитие".

Порожанов посочи, че усилено се работи за възстановяване на комуникацията между двете приходни агенции, за да се проследи реализацията на акцизни стоки, след излизането им от акцизните складове.

„В момента върви една практика, при която, след като излезе например една цистерна с гориво, започва безкрайно препродаване на горивото и в един момент някои от фирмите по тези вериги се оказват фантоми и изчезват. Това означава, че дължимото ДДС е трудно проследимо. Вече се тества софтуерно предоставянето на данни от НАП към митниците, така че да се проследяват подобни  доставки“, каза министърът.

Порожанов не изключи в бъдеще да се разгледа предложението на ГЕРБ за обединяване на НАП и митниците. Според него подобна тема трябва много добре да бъде разработена както в  законодателен, така и в организационен план, така че при стартиране ясно да са  разписани всички процеси и отговорности.

„Не би следвало да се изключва в бъдеще една подобна мярка, въпросът е тя да бъде подготвена много професионално и да не  се отрази на приходната част на бюджета“, каза служебният министър на финансите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...