С импровизирано студио, което затвори голямо кръстовище близо до Българското национално радио, работещите в обществената медия излязоха на протест с искане за по-достойно заплащане.
Акцията е организирана от КНСБ, съвместно със структурите на Конфедерация на труда “Подкрепа” и Съюза на българските журналисти в радиото.
Основното искане е към депутатите – за спешно увеличение на средствата от бюджета за 2023 година за БНР, което ще направи възможно повишението на заплатите с 25%, за да бъде покрита натрупаната от 2021 г. насам инфлация.
“Стигна се е дотук поради безхаберието на управляващите. От 2019 година искаме да ни чуят, да обърнат внимание на проблемите ни с ниското заплащане, издръжката на радиото, бюджета, недофинансирането, изобщо абсолютно никаква грижа за обществената медия. Искаме не по-малко от 25% увеличение на работната заплата”, изтъкна в предаването “Преди всички” Елица Доцева, синдикален председател на структура на КНСБ в БНР. Според нея исканите от синдикатите проценти за увеличение на работните заплати са напълно заслужени. “И е недопустимо работещи хора в такава престижна организация да получават заплати от 880 лева, за немалък процент 1000 лева просто е мираж”, добави тя.
“От една страна, съжалявам, че се стига до ситуация, в която журналисти, музиканти и въобще работещи в радиото са взели решение да излязат на протест, защото това показва дълбочината на проблемите с нашето финансиране. От друга страна, трябва да отбележа, че в рамките на един много дълъг период от време финансирането на БНР е изоставало от инфлационните процеси, което прави работата все по-трудна. В заплатите може би това се вижда най-много, тъй като това се отразява на джоба на всеки един от нас. Надявам се опитът на колегите гласът им да бъде публично чут и да допринесе за стартиране на този разговор, тъй като вярвам, че всичко, което правим, е наистина в полза на обществото. И всеки лев, инвестиран в БНР, се възвръща на цялото българско общество”, отбеляза генералният директор на БНР Милен Митев. Изоставането е и в много други аспекти, допълни той.
Сборният пункт на участниците в протеста бе пред сградата на БНР на столичния булевард “Драган Цанков”. Протестиращите направиха шествие до пресечката с бул. “Евлоги и Христо Георгиеви”, където в 10 часа организираха импровизираното студио.
Акцията затвори движението по двете платна на “Драган Цанков”, по “Евлоги и Христо Георгиеви” – в посока “Орлов мост”, както и двете платна на улица “Граф Игнатиев”.