Google разкри нови детайли около Project Ara – иновативният проект за смартфони, съставени от различни отделни модули, които потребителят си купува и подменя сам. Плановете бяха разкрити по време на проведената във вторник конференция на външните разработчици, посветена на проекта, съобщава "Машабъл".
На нея специалистите получиха информация как могат да се възползват от платформата на Ara и да създават софтуерни продукти с помощта на Module Developers Kit. По думите на ръководителя на Project Ara Пол Еременко Google ще организират още две подобни конференции през юли и септември, като се очаква първите смартфони да се появят на пазара през януари.
Наред с това ще бъде пусната нова версия на Android през декември тази година, която ще поддържа модулните компоненти на Ara.
По време на конференцията Еременко изтъкна, че първият модел на пазара ще бъде генеричен „сив телефон“, чието производство ще струва 50 долара. Той ще бъде направен така, че да стимулира потребителите да бъдат креативни в персонализирането му с различни допълнителни екстри.
Отделно потребителите ще могат да използва т.нар. Ara конфигуратор, за да създадат собствен уникален изглед на всеки от индивидуалните модули. Така например ще можем да поставяме снимки в конфигуратора, които ще персонализират дизайна на базата на цветовия модел в тях.
Източник: Project Ara
Или дори ще можем създаваме персонализирани 3D-принтирани текстури върху повърхността на модулите, които ще могат лесно да се маха, ако искаме да променим дизайна на телефона.
Източник: Project Ara
Едно от големите предимства на платформата на Ara ще бъде увеличения период, в който ще можем да използваме устройството без да ни се налага да го заменяме с по-ново. Възможността да се подменят единствен различни компоненти като процесор, памет или камера, ще позволи телефонът да остарява морално много по-бавно, смятат неговите създател. Този период ще нарасне до между пет и шест години, а не както е сега – максимум до две (с преподписването на нов договор с мобилния оператор).
За момента цената на устройството на дребно остава неизвестна.