Сметката за ток се повишава с 10% с всяко понижение на външната температура с 1 градус

08.12.2014 | 14:30
по статията работи: econ.bg
Една трета от годишния разход на ток се дължат на 5-те месеца отопление през зимния сезон
Сметката за ток се повишава с 10% с всяко понижение на външната температура с 1 градус
Снимка: Thinkstock/Guliver

С 10% се вдига консумацията на ток за отопление с всяко понижение на външната температура с 1 градус. Затова и близо една трета от потреблението на електрическа енергия през цялата година се пада на затоплянето на апартамента с климатик или радиатори през петте зимни месеца.

Ако към това добавим и подгряването на вода за къпане и домакински нужди, тогава разходът за отопление и топла вода за 5 студени месеци гълта над 53% от цялото количество ток, изразходвано през годината, става ясно от данните на електроразпределителното дружество, снабдяващо с ток Югоизточна България, ЕВН.

От статистиката на ЕРП-тата у нас става ясно, че през зимата потреблението на ток от битовите клиенти скача с 60-70 на сто. Това е и причината за сериозното им недоволство от сумите в месечните фактури.

Според данните на енергото в Западна България - ЧЕЗ, средното потребление на ток през най-студените зимни месеци - декември, януари и февруари скача с близо 70% в сравнение със средното потребление през септември. Така сметка през тези месеци е за консумация от 320 киловатчаса средно срещу 191 киловатчаса средно за септември. Статистическите данни са натрупани за период от четири-пет години. При­­чина за рязкото нарастване на потреблението през зимата в България се дължи точно на високия дял на използването на ток за отопление - около 40% от общата консумация. За ЕС този процент е 24 на сто.

От дружествата съветват, за да се спести ток да се намалят градусите на климатика или на термостата на радиатора с 1 градус надолу. Това според ЕВН ще докара икономия на ток от 10%, а според ЧЕЗ тя ще е до 6 на сто. Освен това от енергото в Югоизточна България са установили, че отопляването на втора стая автоматично вдига разхода за ток за месеца с 20-40 на сто. В същото време качествената изолация и дограма могат да намалят разходите за отопление през зимата и за охлаждане през лятото с 40-50%. Намаление на потреблението с 15% може да бъде постигнато и с комплекс от мерки, като например да се ползват енергоспестяващи крушки, да се готви и пере на икономични програми и да се изключват уредите, които не се ползват, пише „Монитор“. При готвенето например от ЧЕЗ съветват котлоните да се изключват 10 минути преди да се приключи с готвенето. Фурните, които имат опции за горещ въздух, пък икономисват 40% от енергията за топленето.

Малките електроуреди у дома са третият по големина консуматор на еленергия след климатика и бойлера. На тях се падат впечатляващите 12,7% от консумацията.

Готварската печка добавя 6,7% от годишното ни потребление на ток. Следват лампите, хладилникът и компютърът.

Годишните разходи за телевизора, компютъра и аудиосистемата се равняват на тези за 2 месеца за отопление на дома.

 

С най-малък дял в годишната консумация на ток се нарежда прахосмукачката – едва 1 на сто.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...