Проблеми с обществените поръчки и сключването на граждански договори засече направеният от Сметната палата одит на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски", който беше публикуван днес. Одитът обхваща периода от 1 януари 2011 г. до 31 декември 2011 г. и разглежда анализирани и оценени области като бюджетен процес, възлагане на обществени поръчки и недвижимото имущество, определени след извършена оценка на риска.
Реализираните приходи от СУ към 31 декември 2011 г., са в размер на 39 751 770 лв., което е 99,58% от уточнения план. С най-висок относителен дял от тях са приходите и доходите от собственост – 76,2% или 30 295 904 лв. Допуснато е събиране на приходи от отдадени под наем имоти - държавна собственост, които са под управлението на СУ, които обаче са с изтекъл срок на действие на договорите.
Извършените разходи от университета към 31 декември 2011 г., възлизат на 79 623 453 лв. или 91,03% спрямо уточнения план. От одита става ясно, че университетът е допуснал сключване на граждански договори, след срока, определен за изпълнение на дейностите по тях, но предварителният контрол за законосъобразност е осъществяван след датата, на която са сключени договорите.
Друг проблем, засечен при одита е, че при командировките в страната и чужбина на преподаватели/служители на СУ са установени случаи на издаване на заповеди от ректора след срока, за който е
командировано лицето.
Проблемни обществените поръчки
От ръководството на Университета не са осъществили ефективен контрол върху разходите, извършени за доставки от поделение „Социално-битово обслужване” (ПСБО) и от Университетското издателство „Св. Климент Охридски”, които изискват възлагане на обществени поръчки.
Това създава предпоставки за незаконосъобразно изразходване на публичните средства. При планирани шестнадесет обществени поръчки за 2011 г., са възложени само три. Извършени са разходи за доставки по планирани и в същото време непроведени обществени поръчки.
От Научноизследователския сектор (НИС) при СУ, през одитирания период е допуснато в част от договорите, включване на клаузи за пълно авансово плащане, което създава риск за интересите на
възложителя. Освен това по тези договори не са съставени протоколи за приемане на изпълнението им, което не дава възможност за установяване изпълнението на постигнатите договорености.
Управление на имотите
Оказва се и че по време на одита, в счетоводните регистри на СУ са отразени, незаведени имоти - два апартамента, в гр. София и Творческа база в с. Жеравна.
От Университета, като наемодател не са предприети ефективни действия за освобождаване на имоти, публична-държавна собственост, ползвани от наематели, с изтекъл срок на действие на договорите за наем.
По изпълнението на договор от 2007 г. за наем на имот-публична държавна собственост, не е осъществен контрол и не са изискани своевременно документи, доказващи направените инвестиции от наемателя, в договорения размер.
Със заповед на Ректора на СУ са определени обекти от район Студентски, за които да се проведат търгове с тайно наддаване за определяне на наематели. Към момента на извършване на одита обаче не са извършени търгове за отдаване под наем и помещенията продължават да се ползват незаконосъобразно от наемателите.
Установено е, че не е регламентиран ред за ползването на свободни стаи във всички студентски общежития, предоставени за управление на университета, както и размера на нощувките в тях.