Освен държавни предприятия, Сметната палата вече ще може да одитира търговските дружества с над 50 на сто държавно и общинско участие в капитала, както и юридическите лица, които имат задължения, гарантирани от държавата. Това приеха депутатите, които обсъждат текстове на второ четене от новия Закон за сметната палата.
Депутатите приеха също, че Сметната палата ще бъде ръководена еднолично от председател и двама заместници. Председателят на палатата ще бъде избиран от Народното събрание. Съкращава се мандатът му от девет на шест години. Председателят ще предлага двама свои заместници, които ще бъдат със седемгодишен мандат.
От опозицията възразиха срещу законопроекта на ГЕРБ, включително и срещу името на закона и определиха промените като скандални, политически заредени и на ръба на конституционосъобразността и абсурда.
Според председателя на Коалиция за България Сергей Станишев, предлаганият законопроект не е Закон за Сметната палата, а за ликвидирането и унищожаването на независимата Сметната палата. По мнението на лидера на левицата, управляващите се опитват да овладеят независимите регулиращи органи. Започнахте с БНБ, продължихте, с Комисията за финансов надзор, Комисията за регулиране на съобщенията, сега стигнахте и до Сметната палата, заяви Станишев.
След Сметната палата трябва да се продължи с промените и в други органи, отговори Павел Шопов от "Атака". Така, по думите му, институциите най-накрая ще спрат да обслужват само БСП и ДПС. Според Шопов от избирането на първия председател на Сметната палата досега одитният орган е прикривал нарушенията на управляващите.
Скандален е фактът, че Сметната палата от колегиален се превръща в орган на еднолична власт, заяви Мая Манолова от Коалиция за България. По думите й, палатата ще одитира кметовете в годината, в която предстоят местни избори и така тези, които не са от ГЕРБ, ще бъдат мачкани. Тя определи като скандално възлагането на контрол на публичните финанси на малки общини на частни лица, регистрирани одитори. Над 60 млн. лева ще бъдат изразходвани за удовлетворяване на лобистки интереси, коментира Манолова. Тя добави, че този закон няма да издържи пред Конституционния съд. В основния закон е записано, че Сметната палата е колегиален колективен орган, допълни Манолова.
Меглена Плугчиева от левицата и Четин Казак от ДПС посочиха, че с промените страната ни може да влезе в сериозни противоречия с европейското законодателство. Четин Казак изрази опасения, че новите функции на одитния орган ще го изправят пред сериозни проблеми с Европейската сметна палата и сметните палати на отделните страни от ЕС.