Общините София, Плевен и Сливен започват разработване на съвместен едногодишен проект на стойност 270 000 лева за трите общини. Той е реализиран с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет". Инициативата беше представена в Столичната община в присъствието на кметовете на трите общини - Бойко Борисов, Наден Зеленогорски и Йордан Лечков. Участие взе и Юлияна Николова, директор на Европейския институт и ръководител на проекта.
На снимката (отляво надясно): Йордан Лечков, кмет на Сливен, Юлияна Николова, директор на Европейския институт, Бойко Борисов, кмет на София, Найден Зеленогорски, кмет на Плевен
Целта на проекта е да се изгради методология, чрез която да се даде възможност на гражданите да участват в управлението на общината. В основата на начинанието приоритетно ще бъдат обсъждани най-добрите практики в трите общини.
"Гражданите ще бъдат в центъра на общинската политика", подчерта Юлиана Николова. Поставените от тях въпроси не трябва да бъдат оставяни и да се превръщат в трайни проблеми за администрацията. Затова по проекта ще бъде създаден модел за взаимодействие между общината и гражданина за своевременно решаване на конкретните питания, каза още тя.
Като добра практика Юлияна Николова посочи работата на плевенската община. Когато гражданин зададе конкретен въпрос към общински служител, през Интернет може да разбере къде се намира съответната преписка, дали е отговорено на конкретното питане и в какъв срок ще бъде отговорено. Беше посочен и един малко известен факт в работата на Столичния общински съвет (СОС). Съществува възможност гражданите да поставят конкретна точка за обсъждане в дневния ред на СОС. От своя страна столичният кмет Бойко Борисов отчете като успешна практика обществените обсъждания на Подробните устройствени планове на различните квартали.
"С проекта ще целим да обсъдим подобни случаи и да си отговорим защо подобни възможности не се познават от хората", подчерта директорът на Европейския институт. "Обществено значимите правила не трябва да бъдат заобикаляни и задкулисните решения трябва да бъдат видими", добави още тя.
Кметът Найден Зеленогорски пък цитира изследване на "Галъп", според което 41% от българите имат най-голямо доверие на местните власти, като след тях поставят институции като парламент, правителство, Министерство на отбраната и пр. Според него това е така, защото местната власт е най-близо до хората и администрацията е ежедневно под "гражданската лупа".
"Очевидно е също, че доверието към местните власти понякога смущава държавните власти и има случаи, особено преди избори, в които се опитват да окажат натиск върху местната власт. Има политически фигури в отделните региони, които се превръщат в заплаха за централната власт", заяви Зеленогорски.
По повод прозрачността на работата в плевенската администрация, Найден Зеленогорски още подчерта, че ако покаже добри резултати, съвместната инициатива ще бъде предложена и на други български общини.
Като следваща стъпка трите общини предвиждат да извършат съвместна оценка на съществуващите механизми за осигуряване на прозрачност, отчетност и превенция на корупцията.
Повече информация за проекта може да откриете тук.
Като пример за липса на прозразрачност в държавната политика Бойко Борисов посочи направения клип по повод 100-годишнината от Независимостта на България клип. Според него това е чисто партиен клип. Ако е вярно, че честванията струват около 10 милиона лева, Прокуратурата трябва да се сезира, категоричен е столичният кмет.